ken, bood de heer Smit de heren Wijsmuller de Willem Barendsz aan, daarbij de wens uit sprekend dat het schip met succes zal varen en dat de exploitatie vruchtdragend zal blijken te zijn. „Én hierbij is het schip aanvaard", aldus de heer Arthur Wijsmuller, die daarna een dronk uitbracht op beide werven en de bemanning van de Willem Barendsz. Hij bracht dank aan de Scheepswerven van Smit en De Klop voor het vele en goede werk, dat werd verzet. Vooral omdat er met liefde aan dit nieuwe schip was gewerkt, schonk de heer Wijsmuller een bedrag van 1000,in de kas van de Personeelsver enigingen van Smit, De Klop, Werkspoor en Wijsmuller. Wat de liefde voor schip en zeevaart betreft, herinnerde de heer Wijsmuller aan het feit, dat zes oud-leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart op dit moment aan boord waren. Hij bracht in het bijzonder dank voor zijn eigen op leiding aan deze school aan Dr. E. Crone, voor zitter van het Vaderlands Fonds ter aanmoedi ging van 's lands zeedienst. „We trachten de traditie ter zee van ons land hoog te houden" vervolgde de heer Wijsmuller. „Op zee is Nederland steeds in een strijd ge wikkeld. Veel is verloren, maar ik weet zeker dat de strijd op het terrein van de zeesleepvaart nog lang niet verloren is". Veel meer wilde de heer Wijsmuller niet zeg gen: „Er wordt in de regel al zoveel gesproken. Laten we bij ons werk blijven en de Nederland- se vlag hoog houden op de zeven zeeën". Hij droeg de Willem Barendsz daarna over aan de gezagvoerder, kapitein O. Edelenbosch, waarna Dr. E. Crone een „Leve de Wijsmul lere" aanhief, wat door allen aan boord met een driewerf hoera werd besloten. De vlag van de bouwers kwam uit de voormast naar beneden en inmiddels gleed de rood-wit-blauwe vlag met de letters BW naar boven. Ons bedrijf had haar sterkste en grootste zeesleepboot aan de vloot toegevoegd. In de feestvreugde aan boord deelde ook de be manning van het goede schip „Veronica", want kort na de overdracht ging een kist bier en een pak sigaretten aan een lijn over en door Je golven naar het radioschip. Een kwartier vol verzoekplaten van Mario Lanza zou de belo ning vormen. Feestelijk welkom Langs de kust werd daarna verder in noorde lijke richting naar IJmuiden gevaren. De loods kwam tegen vier uur aan boord en door de verrekijkers was men al spoedig iets gewaar ge worden van de grote belangstelling op de kop van de vissershaven. De Oranje werd gepasseerd en de tonen en slagen van het IJmuidense tam boer-pijperkorps „Voorwaarts", dat met 40 man op de steiger stond opgesteld, waren inmiddels over het water te horen. Duizenden toeschou wers sloegen de aankomst gade; IJmuiden had ons nieuwe vlaggeschip op geen betere wijze kunnen verwelkomen. Tijdens de eerste technische proefvaart 72

Het Zeskant | 1963 | | pagina 16