vielen, en hoe de heer van der Gaag dit ont werp met groot succes verdedigde. Zijn vader was direkteur bij J. K. Smit. De jonge van der Gaag was natuurlijk kind aan huis op de werf, en ouderen daar herinneren zich hem als „een beminnelijk knaapje". Deze beminnelijkheid is trouwens altijd een van zijn kenmerken gebleven. Hij kwam op 10 oktober 1938 in dienst bij Conrad-Stork, op de oude werf, waarbij hij zich samen met Dr. J. Schouten, die de rechterhand van Prof. Grondijs was (beide mijningenieur), eerst bezig hield met onderzoekingen gericht op het scheiden van alluviale ertsen. In die tijd maakte hij de omstreken van Haarlem onveilig in een ongeveer 60 cm brede „Wolseley", maar zijn voornaamste belangstelling ging toch uit naar proeven met schudtafels voor tinerts; dat dit onderwerp hem nog niet los heeft gelaten bewijst een recent artikel in Ports and Dredg ing. In 1941 werd de oude werf Conrad door de Duitsers in beslag genomen en de heer van der Gaag verhuisde naar een garage in Delft. Hoewel al op 29 december 1940 in Haarlem de Coöperatieve Vereniging M.T.L officieel was opgericht, werd wegens de oorlogstoestand pas op 8 juli 1947 het gebouw van het M.T.l. in Delft geopend. Wij menen niet beter in de geest van de heer van der Gaag te kunnen handelen dan hem en zijn medewerkers nog veel voldoening gevend werk voor het M.T.L toe te wensen. Vorige maand is, zonder dat daar in het open baar aandacht aan besteed is, de dag verstreken waarop het 25 jaar geleden was dat Ir. C. van der Gaag, Direkteur van het Mineraal Techno logisch Instituut, in dienst trad bij Conrad- Stork. Dit gebrek aan vertoon is kenmerkend voor de heer van der Gaag, wiens bescheidenheid alom bekend is. Gevraagd naar zijn werk gedurende de afge lopen 25 jaren haalt hij zijn schouders op: „Niets bijzonders". Des te groter echter wordt zijn levendigheid wanneer technisch-wetenschappelijke problemen of het werk van het M.T.L ter sprake komen. Hij is altijd de eerste om de hem toegezwaaide lof naar zijn medewerkers te verwijzen; deze zijn anderzijds de eersten erop te wijzen dat hij de waardering die hij in vakkringen geniet, ook verdient. Dat deze waardering niet alleen in eigen land bestaat bleek onlangs weer tijdens het bezoek van leden van de Hopper Dredge Board van het U.S. Army Corps of Engineers, waarvoor het M.T.L een uitgebreid onderzoek heeft ver richt. En insiders gniffelen nóg als zij vertellen hoe tijdens de ontwerp-periode van de Johannes Gahrs zeer geleerde Duitse professoren het ontwerp van de I.H.C.-grondpomp scherp aan- Bezoekers uit alle werelddelen worden door dhr. van der Gaag en zijn medewerkers ontvangen en rondgeleid in het M.T.l. Het M.T.I. aan de Oostsingel te Delft 85

Het Zeskant | 1963 | | pagina 13