„LUYDERT" deed het lekker op de Lek De driejarige Luydert had thuis, als zoon van de heer D. L. H. Smit, in de loop van de tijd al genoeg over doopplechtigheden van schepen gehoord om te weten, dat een schip bij zo'n gelegenheid in het water terecht komt. Had hij het maar niet geweten, dan was zijn probleem minder groot geweest toen hij de doopplechtig heid verrichtte van de naar hem genoemde snij- kopzuiger Luydert (CO 477). De zuiger was namelijk al helemaal afgebouwd en lag reeds reeds in het water. Zo kon het gebeuren dat de jonge Luydert, nadat hij de zuiger met vaste hand had gedoopt vol verwachting vroeg: „en waar gaat-ie nou naar toe?" Met deze histori sche woorden nam de plechtigheid een einde en had het enige kleinkind van de heer Dirk Verstoep dat tot dusver nog geen schip in de vloot van grootvader had gedoopt, zijn werk gedaan. De zesde Enkele dagen later vond de beproeving van de Luydert plaats, waarbij zou blijken dat deze snijkopzuiger van 35 x 7,95 x 3 m, met een vermogen op de Smit-Bolnes hoofdmotor van 1000 pk een goede aanwinst is voor de Bagger- maatschappij Dirk Verstoep N.V. De beproe ving vond plaats op de Lek, op een steenworp afstand van de werf van I.H.C.-vennoot L. Smit Zoon, waar de voorbereidingen tot het uit voeren van de opdracht zijn gemaakt. Ook van vennoot Verschure, die de Luydert heeft ge bouwd, waren afgevaardigden aan boord. Voor de gasten was een speciale regeling getroffen in verband met de beperkte ruimte aan boord. Zij kwamen met de Prinsesseplaat uit Rotter dam voor de overdracht en gingen daarna terug, poetsten zogezegd de Prinsesseplaat. Bij de overdracht merkte de heer D. L. H. Smit op, dat de Luydert het zesde schip is dat I.H.C. Holland voor Dirk Verstoep N.V. heeft gebouwd. De heer Dirk Verstoep nam de zui ger daarna over. Eend Bij de beproeving liep alles lekker, al moest af en toe wel worden gestopt wegens het opzuigen van „vreemde voorwerpen". Eenmaal kwam er zelfs iets tevoorschijn dat nog het meest leek op een radiateur van een lelijke eend, maar dan wel een heel lelijke. Inmiddels is een wijziging in de zuigleiding aangebracht, waardoor ver stoppingen in een minimum van tijd kunnen worden opgeheven. Een technische beschrijving van de Luydert is in Het Zeskant van september 1962 gepubli ceerd.

Het Zeskant | 1963 | | pagina 3