SAMENWERKING IN I.H.C. HOLLAND ÈÊÈËt Research is doorgaans een aanval op de toe komst en de I.H.C.-vennoten zijn op dit gebied voortdurend in de aanval, omdat het offensief meestal de beste verdediging is. Tijdens de oorlog gaf de B.B.C. vele berichten door over grote aantallen schepen, die dank zij nieuwe bouwmethoden en -technieken slechts zeer kort op stapel hadden gestaan en die in de vaart uitstekend voldeden. Er was kennelijk in de vrije wereld iets nieuws gaande op het gebied van de scheepsbouw en de Nederlandse scheeps bouwers beseften heel goed, dat zij zich na de oorlog die nieuwe technieken zo spoedige mo gelijk eigen zouden moeten maken. Maar nie mand wist, hoeveel investeringen en hoeveel on voorziene risico's dat zou vergen. Het stond de meeste scheepsbouwers echter heel helder voor de geest, dat er vele onderzoekingen zouden moeten worden verricht en sommigen van hen was het ook al duidelijk, dat die onderzoekin gen wellicht beter in gezamenlijk verband kon den worden ondernomen. Nu bracht de oorlog thans dit ene geringe voor deel, dat er tijd te over was voor bespre kingen en als gevolg van die besprekingen be sloten zes scheepswerven te gaan samenwerken. Het waren bedrijven van ongeveer dezelfde al- lure en met ook ongeveer hetzelfde produktie- programma. Het is waar, dat ieder bedrijf daarmee een ze kere mate van zelfstandigheid verloor en dus niet langer een volledig zelfstandig leven kon blijven voeren, maar al te straf mag men de sa mensmelting toch ook weer niet zien. Daarom koos men de vorm van een vennootschap onder firma. Het doel was: direct na de oorlog de technische achterstand inhalen en de nieuwe risico's geza menlijk dragen. Voor deze beslissing was grote fantasie, gepaard aan nuchtere werkelijkheids zin nodig; eigenschappen, die op deze zes wer ven al vele jaren het produktie-programma had den bepaald. Zij hebben thans hun technische kennis en er varing geheel gebundeld, niet slechts in een la boratorium te Delft, maar ook in vele techni sche commissie's. Bovendien is er een gezamen lijk beleid op het gebied van exportbevordering, fabricage, inkoop, calculatie, normalisatie enz. Het is reeds dikwijls gebleken, dat de klant de eerste is, die profiteert van deze bundeling, niet alleen door de gezamenlijke technische kennis der zes vennoten, maar ook omdat door nor malisatie een snellere en doelmatiger produktie mogelijk is. De tendens tot concentratie is tegenwoordig in de meest uiteenlopende bedrijven zeer duidelijk te zien. Nu automobiel-industrieën, bedrijven werkend op het gebied der elektronica en de chemie zich aaneensluiten tot gigantische onder nemingen, wordt dit wel eens als iets beangsti gends gevoeld. Wat I.H.C. Holland betreft: de daarin aaneen gesloten bedrijven mogen dan wel een forse onderneming vormen, maar elk bedrijf heeft nog steeds zijn eigen autonomie, zijn eigen werk sfeer en zijn eigen leiding. Men kan dit zonder meer zien als een gezonde situatie. Over de wijze, waarop in I.H.C. Holland wordt samengewerkt, hopen wij onze lezers in de vol gende nummers van Het Zeskant wat meer te vertellen. Kg«008009^ I.H.C.-directeuren in vergadering Het I.H.C.-kantoor in Den Haag CONRaD-STÖRI GUSTO 5

Het Zeskant | 1964 | | pagina 13