In drie kwartier van romp tot schip „Je kunt er zó mee wegvaren" was het voldane commentaar op de werf van I.H.C.-vennoot L. Smit Zoon, toen in drie kwartier tijd het complete dekhuis met alles erop en eraan mast, radar, lichten, kaartentafel etc. kant en klaar aan boord van de Geopotes VIII was gezet. Nu had dat wegvaren de tijd nog wel, want het schip was juist te water gelaten, maar de gedaanteverwisseling was toch treffend. Het gebeurt ook maar zelden, dat bij een zo groot schip als de Geopotes VIII het dekhuis aan boord wordt gebracht. Er kwam een bok van de fa. v. d. Tak aan te pas, die het dekhuis op pikte bij de aluminiumfabriek van I.H.C.-ven noot J. K. Smit te Krimpen aan de Lek, waar het was gebouwd. Het transport naar L.S.Z. en de manoeuvres in de werfhaven met het bijna honderd ton zware gevaarte leverden weinig moeilijkheden op. Voor een goede ontvangst zorgden de L.S.Z.-medewerkers Den Boef, Van 't Hof, La- kerveld, en De Ruiter, onder leiding van baas Van der Ham. Zij moesten in recordtijd de voorbereidingen treffen voor het opvangen en het vastzetten aan boord. Toen het dekhuis in de bok op hen aan kwam en nog een kwart slag moest worden gedraaid, bekroop hen een kleine vrees, die onder woorden werd gebracht met de opmerking: „die bokkeschipper zal toch wel weten wat de voorkant en wat de achterkant is" maar de bokkeschipper wist het precies. Op de hierbij afgedrukte foto's kunt U zien hoe een en ander in zijn werk ging. De tewaterlating Bij de tewaterlating, twee dagen eerder, liet de Geopotes VIII nog even zien dat zusterschepen elkaar niet alles behoeven na te doen. Ging de Geopotes VI indertijd al van de helling voordat het applaus was verklonken, de VIII had veel minder haast. Het water was trouwens ook kou der dan toen de VI er in ging. Aan boord van de Pieter Caland, waarop na derhand een rondvaart werd gehouden met de genodigden, bedankte ir. W. C. den Hartog de doopvrouwe, mevrouw G. L. C. van Dijk-Zee- huisen en allen, die bij de bouw van het schip betrokken zijn. Mevrouw van Dijk bedankte met een geestige toespraak en zette de traditie voort door aan ir. J. Schram een wimpel aan te bie den, die later op de Geopotes VIII gehesen zal worden. Namens de Koninklijke Maatschappij tot het Uitvoeren van Openbare Werken „Adriaan Vol- ker" N.V. sprak ir. J. Schram, mede op grond van de ervaringen met de Geopotes VI, zijn vertrouwen uit in de toekomstige prestaties van de nu te water gelaten zuiger. Tot degenen die bij de plechtigheden in 't bij zonder werden genoemd behoorde de heer C. de Kluiver, chef tekenkamer Scheepsbouw bij L.S.Z. De Geopotes VI is namelijk het laatste schip geweest, waaraan de heer De Kluiver heeft meegewerkt; hij is inmiddels gepensio neerd.

Het Zeskant | 1964 | | pagina 14