WERK AAN DE WINKEL De grote dag van de ram en de bok De vijfhonderd vol Het is wel een aardige gedachte, dat het jubi- leum-bouwnummer CO 500 op een emmerbag- .Termolen valt. De emmermolen is immers het eer ste mechanische werktuig in de baggergeschie- denis geweest en ook in de begintijd van I.H.C. Holland heeft hij een belangrijke rol vervuld. Een rol overigens, die nog lang niet is uitge speeld, al wordt tegenwoordig veel baggerwerk met zuigers gedaan. Ook een emmermolen kan een modern werktuig zijn: de CO 500 zal daar van weer een voorbeeld geven. De molen, die in opdracht van de Baggermaatschappij Bos Kalis N.V. te Sliedrecht en in samenwerking met de technische dienst van deze maatschappij wordt gebouwd, krijgt een emmerinhoud van 835 1. De pontonafmetingen zijn 50x 11,50 x 3,95 m, de baggerdiepte varieert van 16 tot 22 m. De CO 500 lijkt veel op de Foremost South ampton, die wij in 1961 bouwden voor een En gelse dochtermaatschappij van Bos Kalis. Een belangrijk punt van verschil met de Fore most Southampton is echter, dat op de CO 500 alle aandrijvingen hydraulisch zijn. Ook de lad derconstructie is anders. De ladder scharniert om de boventuimelaaras en het is mogelijk, het onderstuk van de ladder te vervangen door een langer gedeelte. Twee 495 pk dieselmotoren drijven de hydrau lische pompen en de generator aan. Vennoot-bouwer is L. Smit Zoon. De datum van aflevering is vastgesteld op 30 april 1965. Maandagochtend, half acht. Niets is donkerder dan een december-ochtend tegen de kerst. En dan moet het nog maandag zijn óók. Aan de Punt bij L. Smit Zoon is het ook donker en het is er evenzeer maandagochtend als overal >n dit land. Duisternis te land, ter zee en in de lucht. Maar nu worden aan de Punt lichten ont stoken op het voorterrein. Al wie binnenkomt kan de Bé lier zien liggen, de duwboot die in de grote hal op de Punt is gebouwd en die van haag via de steiger met behulp van een bok ,water zal worden gezet. Vrijdagavond is de Bélier al buiten gebracht, maar het te water zet ten en wegbrengen naar de werf zal vandaag gebeuren. Maandagochtend, acht uur. De heer Nugteren en zijn medewerkers regelen het verkeer aan de Punt. Je kunt er niet meer zo maar een auto neerzetten, want straks wordt een trekhelling dwars over de weg geplaatst. Ook de woningen aan de Puntweg worden daardoor van de bui tenwereld afgesloten. De boel gaat dicht. En nog steeds is het donker. Maandagochtend, negen uur. Men zou kunnen zeggen, dat de ochtend gloort. De medewerkers van L.S.Z. aan de Punt, bezig met het klaar maken van de helling waarover de Bélier straks in de armen van de bok zal glijden, hebben er minder ingewikkelde woorden voor. Maar ze zijn wel blij dat het licht wordt, eindelijk. Het -a

Het Zeskant | 1964 | | pagina 15