Schuiven voor de delt Er wordt bij ons al een hele tijd gewerkt aan de secties van de schuiven voor de Deltawerken, maar de schuif, die uit deze secties wordt opge bouwd had nog geen van de mensen, die aan de secties werken, gezien. De belangstelling voor een excursie naar de Rot terdamse Droogdok Maatschappij, om daar het assembleren van de schuiven in ogenschouw te nemen, was groot. Meer dan 40 personeelsleden zijn op zaterdag, 22 februari j.L per autobus naar de R.D.M. ge togen. De eerste gang was naar het café-restaurant "Courzand", waar een kopje koffie werd ge dronken. Daarna ging het onder leiding van de heer Reisig, technisch hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat, naar de R. D. M„ waar de firma Kloos (Kinderdijk) met de assemblage bezig is. De Gusto-medewerkers kenden de schuifsecties tot nu toe alleen maar als een gedeeltelijk werk stuk. Zij konden nu zien, hoe deze secties aan eengevoegd worden tot complete schuiven. En zo'n schuif is geen kleinigheid! We geloven niet, dat er één deelnemer aan de excursie was, die niet onder de indruk van dit gigantische werk stuk is gekomen. Het is, alsof een reus daar een stuk gereedschap heeft neergelegd! We horen spreken over een gewicht van ongeveer 2500 ton. We lopen te piekeren, hoe zo'n reusachtig ge vaarte getransporteerd moet worden; dat is naar onze mening onmogelijk. Maar even later ver nemen we, dat de schuiven gedeeltelijk gedemon teerd worden en in grote stukken naar de Delta werken gaan. Maar dan nog moet het transpor teren van deze stukken een bijzonder vakman schap vragen. Er liggen in de enorme hal ook nog enkele losse secties en daarheen neemt de heer Reisig onze mensen mee. Hij wijst op verschillende punten, die van bijzonder belang zijn en legt uit, waarom het absoluut noodzakelijk is de voorgeschreven maten presies aan te houden. Dan komt de kritiek los van de zijde van onze medewerkers. "Kijk nu daar eens; die plaat steekt te veel uit. Als wij een sectie zó maken, wordt hij afgekeurd en een andere onderneming levert zo'n sectie met dergelijke fouten gewoon af!" De heer Reisig legt dan uit, dat de bedoelde sectie wel afgeleverd is, maar dat dit nog niet betekent, dat hij goed is. Als er fouten aan kle ven, zal de betrokken onderneming die fouten moeten herstellen, ofwel, de fa. Kloos doet dat, maar dan zal de rekening voor het bijwerken aan de onderneming, die de sectie gebouwd heeft, worden gepresenteerd. De heer Reisig gaat verder met aanwijzen en uitleggen; waarom dit zus moet en dat zó. Tal van vragen worden gesteld en beantwoord. Het is echt geen excursie van overal langs lopen en luisteren wat er bij vertelt wordt. Het is een regelrecht debat over het hoe en waarom. We hebben te doen met een groep van vaklieden, die met verstand van zaken hun opmerkingen ma ken en hun vragen stellen. Een paar mensen staan bij een bepaalde sectie te debatteren. Is dat punt goed, ja of neen? Dan wordt de heer Reisig er bij gehaald en deze geeft duidelijk en helder zijn oordeel. We gaan de hal uit, naar buiten, waar een (niet door de Werf Gusto gemaakte) sectie ligt. Een van onze bazen wijst op de bijzonder goede af werking. Maar dat laten onze mensen zich niet zeggen. "Kom dan maar eens hier kijken; die knik is niet scherp. Dat doen wij beter!" En: "Die las hier ziet er ook niet zo mooi uit." Er wordt gekeken en er worden vergelijkingen ge maakt. Dan brengen we nog een bezoek aan de loods, waar de schuiven worden geverfd. Na het ver blijf in de scherpe kou buiten is het hier aange naam toeven. De warme lucht, die hier constant wordt aangevoerd, doet weldadig aan. We gaan terug naar "Courzand", waar na een glaasje port of sherry de lunch wordt gebruikt. Daar was nog gelegenheid tot het stellen van vragen, die door de heren Reisig en Van Wierin- gen werden beantwoord. Namens de deelnemers aan de excursie richtte de heer v. d. Blom een woord van dank tot de Directie, die deze excursie mogelijk heeft ge maakt, tot de heer Van Wieringen, die alles zo voortreffelijk heeft geregeld en tot de heer Reisig voor zijn rondleiding en toelichting. De heer Van Wieringen sloot zich gaarne aan bij het dankwoord van de heer v. d. Blom tot de heer Reisig gericht. Hij zeide voorts er van overtuigd te zijn, dat deze excursie voor de deel nemers zeer nuttig is geweest. Ook deelde hij mede, aan de Directie toestemming te zullen vra gen om over een paar maanden een excursie naar het Haringvliet te maken, om daar de montage van schuiven te bekijken. Dit laatste plan had kennelijk de instemming van alle aanwezigen.

Het Zeskant | 1964 | | pagina 8