I.H.C.-Bagger pompen ]n de nummers van Het Zeskantdie dit jaar zijn verschenen, peit H steeds ergens nevenstaande illustratie kunnen opmerken, pe-e illustratie en de artikelen, die daarbij behoren, hebben tot doel de hechte samenwerking tussen de zes werven, het I.H.C.- laboratorium M.T.I. en het I H.C.-kantoor in Den Haag meer bekendheid te geven. Deze maand gaan we een onderdeel van deze samenwerking bespreken, dat bijzonder veel be langstelling ondervindt, zowel in de I.H.C.-ge- meenschap als ook daarbuiten. Het betreft de samenwerking op het gebied van ontwerp en constructie van BAGGERPOMPEN. Het is niet verwonderlijk, dat juist aan dit be langrijke onderdeel van baggerwerktuigen zo veel aandacht wordt besteed. Alle I.H.C. werven zijn van oudsher gespecialiseerd in de bouw van baggerwerktuigen. Veel baggerwerktuigen wer ken immers met één of meer baggerpompen. Zelfs de verzamelnaam voor baggerwerktuigen met een pomp is ontleend aan een eigenschap van deze pomp. Een pomp zuigt, daarom spre ken wij van ZUIGERS. Van een zuiger wordt een zo hoog mogelijke opbrengst verlangd. Het is de kwaliteit van de baggerpomp die de grootte van de opbrengst bepaalt. Daarom moet aan ontwerp en construc tie hiervan de uiterste zorg worden besteed. Jarenlange ervaring Reeds voor de oprichting van I.H.C. Holland maakten de werven, elk afzonderlijk, bijzonder goede baggerpompen, die gebaseerd waren op jarenlange ervaring in de constructie en op waar devolle gegevens van gebruikers. Bij de oprichting van I.H.C. Holland werd af gesproken, dat kennis en wetenschap, ook op het gebied van de baggerpompen, zou worden gebundeld. Men stelde zich bovendien tot taak door theoretisch en praktisch onderzoek een nog betere pomp te ontwerpen. Ten einde dit tot stand te brengen vonden en vinden nog steeds regel matig samensprekingen plaats tussen de bagger- pomp-deskundigen van elke werf en de directeur van het M.T.I. Dit gezelschap wordt de "Pom- pencommissie" genoemd. Na jarenlange proefnemingen met modellen in het laboratorium en vele bijeenkomsten van de "Pompencommissie", werd de hydraulische vorm van het huis en de waaier vastgesteld. Het materiaal van de pomp slijt sterk door de schurende werking van zand en ook van water (denk maar aan de gestage waterdrop, die zelfs de hardste steen uitholt). Het M.T.I. heeft daar om in opdracht van de "Pompencommissie" een uitgebreid onderzoek verricht naar de slijtvast heid van vele materiaalsoorten. Dit heeft waar devolle inlichtingen opgeleverd. Verder werd aandacht besteed aan de opbouw, montage, demontage enz. Zo is de I.H.C. standaard-baggerpomp tot stand gekomen. Om aan de gevarieerde vraag van de klant te kunnen voldoen zijn verschillende uit voeringen van de standaardpomp verkrijgbaar. Zuigbuisdiameter, waaierdiameter, waaierbreed te, opbrengst, opvoerhoogte, toe te voeren ver mogen, dit alles moet kunnen passen bij de wens van de klant. Wel behoren verschillende maten en eigenschappen bij elkaar, zodat de pomp als geheel genormaliseerd is. Een gevolg hiervan is, dat elke werf beschikt over standaardtekeningen en standaardmodel len, zodat men, indien gewenst, direct tot fabri cage kan overgaan. Het spreekt vanzelf, dat deze werkmethode grote besparingen aan teken- en modelkosten met zich mee brengt, wat ook de klant ten goede komt. Levertijden voor bagger pompen zijn belangrijk korter geworden; repa ratie aan pompen kan aanmerkelijk sneller wor den uitgevoerd. Een stap voor Al met al is het duidelijk, dat het werk van de "Pompencommissie" bijzonder nuttig en nood zakelijk is. Misschien zouden wij de indruk ge wekt kunnen hebben, dat de werkzaamheden van de "Pompencommissie" nu afgerond zijn. Dit is echter niet het geval. Want de techniek staat niet stil. De pompencommissie blijft voort durend bezig met nieuwe ontwikkelingen, waar bij de grote praktische ervaringen, opgedaan bij het al vele malen bouwen van vele zuigers, een belangrijke rol spelen. Deze commissie heeft bewezen de techniek een stap voor te zijn. Standaardpomp in I.H.C. Beaver zuiger 37

Het Zeskant | 1964 | | pagina 13