Bevers op de toonbank "In het maartnummer van Het Zeskant werd in een artikel over normalisatie de uitdrukking ge bruikt "goedkoper per dozijn". Zeer zeker gaat deze uitdrukking ook op voor onze standaard zuigers van de I.H.C.-Beaver serie, want wat is normalisatie anders dan standaardisatie? Het zal wel niet veel voorkomen dat wij tegen een klant zeggen: "Als u een dozijn zuigers koopt kunnen wij u korting geven", maar de normali satie, waarvan "goedkoper per dozijn" tenslotte de grondslag vormt, is er met het knappe ontwerp tenslotte de oorzaak van dat deze serie in de binnen- en buitenlandse aannemerswereld een succes blijkt te zijn. De klant krijgt immers een handige, demonteerbare zuiger met éénmansbe- diening, betrouwbaar en met een groot rende ment, tegen een redelijke prijs en met een zeer korte levertijd. Hij weet ook dat hij nooit lang zal behoeven te wachten op eventuele reserve- delen. Standaardisatie De "I.H.C. Beaver" serie werd ontworpen om dat gebleken was dat er een duidelijke behoefte bestond aan een dergelijk produkt. Toen het na zeer grondige beproevingen duidelijk was dat de Beaver "het" had, kon de produktie op gang gebracht worden. Hierbij moest rekening gehou den worden met twee hoofdeisen: er moest met volstrekte doelmatigheid en economie gewerkt worden, en het moest een "toonbank-artikel" worden, dat wil zeggen: "vandaag bestellen, mor gen afleveren". De standaardisatie begint eigenlijk al vóór de eigenlijke produktie, want de klant krijgt bij de offerte een standaardbestek en een standaardprijs aangeboden. Dat hij door alternatieve mogelijk heden tóch nog een keuze kan maken uit ruim honderd mogelijkheden doet aan deze stan daardisatie niet af. Zoals reeds eerder in Het Zeskant uiteengezet is, bestaat de Beaver serie uit drie types: de kleine Cub, de grotere Master en de grootste King. In principe wordt de King gebouwd bij vennoot Conrad-Stork, de Cub en de Master bij J. K. Smit. Investeringen Voor de produktie van een dergelijk vlot lever baar produkt is het nodig zeer grote bedragen te investeren. Op zorgvuldig uitgewerkte staten is dan ook precies te zien hoeveel materiaal en onderdelen wij in voorraad moeten hebben om direct te kunnen assembleren en om te kunnen beginnen met het aanmaken van nieuwe onder delen. Toch kunnen de investeringen juist door stan daardisatie beperkt worden. De bedrijven die ons bijvoorbeeld de dieselmotoren of bepaalde gietstukken leveren weten nu, dat zij op ons kun nen rekenen voor een min of meer regelmatige afzet van standaardprodukten; het is dus voor hen van belang ons vlot te helpen. De motoren leverancier zal er voor zorgen dat hij motoren en onderdelen in voorraad heeft om ons direct te kunnen leveren. De gieterij zal een andere pro- duktiemethode gaan volgen om ons sneller en goedkoper te kunnen leveren (dus ook daar al weer: goedkoper per dozijn). Dit vergt van deze leveranciers investeringen, die wij anders zelf hadden moeten doen om snelle levering aan onze klanten te kunnen garanderen. Planning, inkoop, produktie en aflevering dien en geheel gecoördineerd te worden; zij zijn daar om in één hand, die van de heer J. van Wagenin- gen, die zijn kantoor heeft bij J. K. Smit. Overi gens heeft hij er beide handen, zijn hoofd en zijn voeten bij nodig; de smaak voor deze "toon bank-zuigers" is zó groot, dat wij er tot nu toe niet in geslaagd zijn een demonstratie-exemplaar langer dan een paar weken bij ons te houden vóór het ons weer door een klant werd afge nomen.

Het Zeskant | 1964 | | pagina 14