De baggermolen en zijn ontwikkeling ■Hü Cub, Yeah! Master, yeah, yeah! King, yeah, yeah, yeah! Beatle-kauwgom, Beatle-behangsel Waarom geen Beatle-zuiger"vroeg ons een lezer van Het Zeskant, en zond ons bijgaande suggestie voor een reclame-actie. In het artikel over de Storhavn (CO 482) hebt u kunnen lezen, dat de lepelbagger eigenlijk een moderne gemechaniseerde versie is van de "bag- gerbeugel" uit de oudheid. Deze baggerbeugel zal men in die tijd, waarin ook een bepaalde ontwikkeling werd doorge maakt, niet als een ideaal werktuig beschouwd hebben. Tijdens die ontwikkeling is toen om streeks 1500 het baggerwiel van Leonardo da Vinei ontstaan. Dit wiel was niets anders dan een houten kruis met vier gelijke benen, dat op een as draaide tussen twee bootjes. Aan elk been was een schepje bevestigd. Door mankracht werd het kruis of wiel rondgewenteld, zodat de schep jes achtereenvolgens in de bodem kwamen. Zij draaiden gevuld omhoog om bij het weer dalen hun inhoud te ledigen in een vlet, die achter het baggerwiel aandreef. Algemeen wordt dit baggerwiel van Leonardo da Vinei als de primitieve voorloper van de mo derne baggermolen beschouwd. In een later sta dium wordt mankracht vervangen door paarde- kracht, terwijl de Amsterdamse moddermolen reeds gelijkenis gaat vertonen met de hedendaag se baggermolen, waarvan het principe nu ruim honderd jaar oud is. Een ketting van emmers In tegenstelling tot de lepelbagger, die met één grote emmer uitgerust is, heeft de baggermolen een hele "ketting" van emmers, die langs de bodem schrapen. Het aantal emmers hangt af van de grootte van het werktuig, doch er zijn er met zoveel als die meneer veronderstelde, die enkele uren achtereen aan de kade een bagger molen observeerde en maar emmers telde. Hij was reeds tot het respectabele aantal van 4356 gekomen en nog kwam er geen eind aan. ,n dit fabeltje hechten we als I.H.C.'ers geen geloof meer. Lieren en ankers Tijdens het werk ligt de baggermolen verankerd, doorgaans op zes ankers, die met draden aan lieren verbonden zijn. Een boeglier en twee voor- zijlieren, alsmede een achterboeglier en twee ach- MMMHMHMMMl Baggerwiel van Leonardo da Vinci 1500) Amsterdamse moddermolen

Het Zeskant | 1964 | | pagina 15