worden. Wanneer de snede beëindigd is, trekt de boeglier het werktuig een stap voorwaarts, waar na een nieuwe snede gebaggerd wordt. De zij waartse verplaatsing is dan precies andersom, d.w.z. de SB zijdraden worden ingehaald, terwijl de BB-draden gevierd worden. Ladder afsteken De emmerketting loopt op leirollen over de em merladder, die scharnierbaar aan de hoofdbok bevestigd is. Om de baggerdiepte te vergroten, kan de ladder op de hoofdbok "afgestoken" worden, zoals dat in baggertermen heet, meestal is in dit geval een hulpladder aanwezig, die even eens op de hoofdbok bevestigd is. Aan het onder einde is de ladder met staaldraden opgehangen in de ladderbok. Deze bok is voorzien van een lier, waaraan de ladder neergelaten of opgehe sen kan worden. Bovenop de hoofdbok is het bovendrijfwerk ge monteerd, dat vanuit de machinekamer wordt aangedreven, vroeger door riemen, thans elek trisch of hydraulisch. De volle emmers komen via een onderaan de ladder gemonteerde onder tuimelaar op de ladder, worden omhoog ge transporteerd door het bovendrijfwerk en stor ten zich leeg over de boventuimelaar. De aldus opgebaggerde grond wordt via stort bak en stortgoten in bakken of hoppers geladen en afgevoerd. terzijlieren zorgen tijdens het baggeren voor de voor- en zijwaartse verplaatsing. Tegenwoordig worden de zijdraden veelal via verticale uithou ders en via de emmerladder enkele meters onder water geleid om de scheepvaart zo weinig moge lijk te hinderen. Tijdens het baggeren van een volledige snede verplaatst de molen zich zijwaarts, waarbij de zijdraden aan SB gevierd en aan BB ingehaald H Aandrijving Stoom voor aandrijving van emmerketting en lieren is tot aan de veertiger jaren voor een bag germolen de voornaamste bron van energie ge weest en nog zijn er aannemers, die hieraan de voorkeur geven. Toch heeft de dieselmotor sterk terrein gewonnen en na de oorlogsjaren is de diesel-elektrische en de laatste jaren de diesel- hydraulische baggermolen op de voorgrond ge treden. Diesel-elektrische emmermolen „Foremost Southampton" (emmerinhoud 850 I) 40

Het Zeskant | 1964 | | pagina 16