kan er namelijk mee werken als profielzuiger maar ook als stationaire hopperzuiger. Boven dien is het mogelijk om in het achterschip (in een beun) een snijkopladder aan te brengen, waar door de veelzijdigheid van dit type zuiger nog toeneemt. Door het toenemen van de diepgang van vracht schepen en tankers (er wordt nu al gesproken over tankers van 200.000 ton) zal er hoe lan ger hoe meer gebaggerd moeten worden. Deze tendens om steeds grotere schepen te bouwen is terug te vinden bij de sleephopperzui gers. Een belangrijke reden hiervoor is ook de grote afstand, die vaak moet worden afgelegd tussen bagger- en stortplaats. Omstreeks 1950 werd een laadruiminhoud van 1500 m3 als vrij groot beschouwd. Thans wordt bij J. K. Smit een zuiger gebouwd voor Frankrijk met een inhoud van 4800 m3. Deze zuiger, de Atlantique, neemt in één lading evenveel zand mee als 1600 zandauto's. Stoom-atoom Tot 1940 werd voor alle in deze artikelenserie genoemde baggerwerktuigen het vermogen voor pomp(en) en/of schroeven geleverd door stoom machines. Enkele vooruitstrevende firma's lie ten al vóór de Tweede Wereldoorlog hun sche pen uitrusten met benzine- of ruwe oliemoto ren. Sinds de oorlog wordt de dieselmotor vrij wel algemeen geïnstalleerd. Slechts weinig bag- gervaartuigen worden nog voorzien van een stoommachine. Met de installatie van diesel motoren blijven er nog diverse mogelijkheden over. De één neemt diesel-directe uitvoering, een ander de diesel-elektrische, een derde pre fereert diesel-hydraulisch. Velen van ons zullen het waarschijnlijk nog meemaken, dat ook m de baggervaartuigen atoomcentrales zullen wor den gebouwd. De techniek schrijdt voort; het is niet onmogelijk dat over 25 jaar een redak- teur in ditzelfde blad een beschrijving geeft van een door atoomkracht-gedreven-onderwa ter-sleephopperzuiger. Algemeen plan van de sleepzuiger CO 481

Het Zeskant | 1964 | | pagina 14