Baggerrijtuig Een Franse onderneming, die ook andere aan- nemingswerken in Zuid-Vietnam uitvoert, ver kreeg de opdracht tot het leggen van de buis voor de waterleiding van het bergmeer naar Saigon. Zij bestudeerde het moeilijkste punt in dit werk uiterst nauwkeurig. Na besprekingen met enkele medewerkers van I.H.C. Holland werd besloten om voor het graven van een sleuf in de Saigon-rivier (waarin de buis zou moeten worden gelegd) een heel bijzondere bagger- installatie te gaan gebruiken. I.H.C. Holland kreeg de opdracht hiervoor het baggergedeelte te bouwen. De zeer sterke stroom en het scheep vaartverkeer maakten het werken met een ge woon bagger„vaartuig" onmogelijk. Daarom werd een bagger-„rijtuig" gebouwd. Bijgaande illustraties zullen U ongetwijfeld verduidelijken hoe dit „rijtuig" er uit ziet. Over een open brug rijdt een 30 m. hoge toren, die in de hoogte ver stelbaar is. Onderaan deze toren bevinden zich de snijkop en de zuigmond. Boven in de toren zijn de pomp en de motoren geplaatst. De rivier is 18-21 m. diep. In de bodem moet een sleuf van 5 meter diep, bovenaan 8 meter breed en onderaan 3 m. breed, gegraven worden. Het ta lud is dus zeer steil. Bijzondere oversteek De opbouw van brug en toren vergde nog al wat tijd, omdat er enige moeilijkheden met ma teriaal-aanvoer waren. Bovendien was dit echt geen routine-werk voor onze garantie-mensen. Maar na verloop van tijd was de halve rivier afgesloten door de „baggerbrug" en kon de „baggertoren" hierover rijden. In een aantal sneden wordt de gleuf op de gewenste diepte gebaggerd over de lengte van de brug (onge veer 80 meter). Daarna worden steunen in de gleuf geplaatst, waarover de buis voor de wa terleiding gelegd wordt. Vervolgens plaatst men de brug naar de andere helft van de ruim 160 meter brede rivier om zo de „oversteek" com pleet te maken. Een ongewoon baggerkarwei onder wel zeer bijzondere omstandigheden. -'V... 72

Het Zeskant | 1964 | | pagina 16