Veilighei Wij laten hieronder het slot volgen van de rede van de heer Dr. van Biemen over de veiligheid. Wat mij altijd weer frappeert, aldus Dr. Van Biemen, is, dat niet alleen de oudere generatie, maar ook de jongere de neiging heeft om zich aan hun machines te hechten. Dat ze ze on geveer met hun ogen aaien. En dat ze verliefd zijn op perfect werkende machines weten ze innerlijk nauwelijks, maar ze zijn het wel. U vindt dat direct al bij de ploegenarbeid. De narigheid van machines, die niet deugen; van werktuigen, die vervuild zijn; van defecten, die niet gemeld zijn. Ploeg A geeft de schuld aan ploeg B; ploeg B geeft de schuld aan ploeg C en ploeg C stelt weer ploeg A verantwoorde lijk. Ze hebben het allemaal op elkaar begre pen. De redenering van de timmerman of de bankwerker is: dit is mijn gereedschap en ik heb het piekfijn in orde. Maar dan gaat die andere vrijer er mee werken. Die doet het na tuurlijk niet goed. Als de man nadenkt zal hij erkennen, dat die andere het wél goed doet. Maar hij heeft eenvoudig de smoor in, dat die ander met zijn spullen werkt. En dat er dan nog een derde met zijn vingers aankomt, is ai heel erg! Dit is een menselijke eigenschap. De mens moet leren in een ingewikkeld produktic- proces de dingen met anderen te delen. De ge dachte, dat de machine, waarmee de man werkt, niet uitsluitend zijn machine is, werkt een ze kere zorgeloosheid in de hand en dus ook een zekere onveiligheid; een zekere onverschillig heid. Wij gelden in Nederland als een bijzonder menslievend soort mensen, maar ik weet het niet. Als je het verkeer ziet en je ziet ons do dencijfer, dan is het verkeer eigenlijk wel een bewijs, dat het niet zo best is. We zijn bijna net als de Fransen; die vliegen je om de hals, maar als je op hetzelfde moment dood valt, zegt hij: „Pech gehad; laat liggen!" Blijkbaar zijn we als mensen wel wat zorgeloos voor elkaar en daar voor is die sociale veiligheid, gedekt door so ciale verzekeringen. We moeten ons tegen de onveiligheid bescher men. We moeten in ons gedrag, ons machinaal organisatorische werkplaatsgedrag, ons wel be wust zijn, dat we eikaars leven in gevaar bren gen. We moeten steeds waarschuwen en ge waarschuwd worden. Maar een waarschuwing is een vergankelijke zaak; die moet je elke week opnieuw opvijzelen. Vandaar, dat het veilig heidsprobleem wel een mensenleeftijd meegaat. U zult er Uw brood wel aan blijven verdienen. Want we zijn nu eenmaal mensen en we zoe ken maar onveilige situaties. Die machine is wel aardig, maar die mensen zijn zo onveilig; die zijn zo agressief; die hebben allerlei com plexen en daar zit het in. Menselijke verhoudingen Ik wil nog een enkele opmerking maken over de menselijke verhoudingen, omdat in de (hiër archische) verhoudingen in het bedrijf elemen ten zitten, die de veiligheid tijdens het werk in gevaar kunnen brengen, kunnen ondergraven. Op het moment, dat mensen vermoeid worden, wordt hun concentratie minder en worden ze onveiliger in hun doen en laten. Vandaar, dat we de mens niet te lang moeten laten over werken. Een tweede aspect, dat de onveiligheid kan ver groten: de innerlijke spanningen bij de mens, de ergernis enz. Ik pleit er altijd voor om de erger nis, de rancunes, in een bedrijf zo klein moge lijk te houden. Een van de gevaarlijkste dingen is een mens, dat innerlijk de pest in heeft. Je weet nooit, naar welke kant hij omslaat. Vrien den van me uit de medische wereld garanderen me, dat een groot aantal verkeersongevallen voortkomt uit de omstandigheid, dat de veroor zakers van die ongelukken de smoor in hebben of met conflicten zitten, die ze thuis met vrouw of kinderen hebben gehad. Of in hun bedrijf. Ze zullen niet bewust ongelukken maken, maar ze hebben zich niet meer volledig onder con trole en dan gaat het mis. De ergernis kan ont staan door een ruzie met de baas, door wrok over werksystemen, door tariefkwesties enz. Je kunt alle regelingen zo goed en rechtvaar dig opzetten als je wilt: ergens blijft de moge lijkheid, dat het de mensen ergernis brengt. Daarom moet de man, die zich met de veilig heid bezig houdt, een studie maken van en een fijne neus hebben voor het feit, dat mensen, hoe dan ook en waardoor dan ook, de smoor in kun nen krijgen en dat niet kunnen uiten. Een derde aspect is de verveling. We kennen dat nog wel van de schoolbanken. De strijd tussen opletten en slapen, als er een vervelende les aan de gang is. Van werken gaat geen mens dood en je wordt er ook niet doodmoe van; maar van verveling word je ongelooflijk moe! Het moderne arbeidsproces is vaak gelijk aan een vervelende les: je kunt er niet bij slapen en je moet dus wel wakker blijven en dat is stomvervelend. Ik hamer er bij technici ook altijd op, om het vervelende arbeidsproces in de industrie zoveel mogelijk te voorkomen. Verantwoordelijkheid Maar er zijn andere vormen van verveling, n.l. als de mens behoefte heeft aan het dragen van verantwoordelijkheid en de gelegenheid daar-

Het Zeskant | 1964 | | pagina 11