het Korte sprint van krachtfiguur BIJ DE VOORPAGINA mamm "Dit gevaarte te water zien gaan doet ons be seffen hoe de afmetingen van dit soort werk tuigen toegenomen zijn ten opzichte van die van vijf a tien jaar geleden", zo sprak de heer A. J. C. Bax, directeur van De Klop, bij de te waterlating van de snijkopzuiger H.A.M. 210 op 2 oktober j.l. Woorden kunnen veelzeggend zijn, maar de indruk die het oog opdoet is dikwijls toch ster ker: vlak vóór de tewaterlating lag de zuiger er op de helling bij als een trots kasteel. Ook even onbewegelijk als een kasteel, maar toch reeds vol ingehouden spanning. Nauwelijks hadden deskundige toeschouwers geconstateerd, dat de stukjes hout die zij in het water wierpen stil bleven liggen, dat het opkomend tij dus niet meer doorzette, of de H.A.M. 210 zette de sprint in en legde haar eigen lengte (honderd meter) af in ongeveer dezelfde tijd als een atleet van super klasse. Inderdaad, honderd meter, want een bijzonder heid bij deze tewaterlating was, dat de 200 ton wegende snijkopladder al aan het casco was gemonteerd. De lengte van dit casco, ruim 61 meter, werd hierdoor vermeerderd met bijna dertig meter. Nog vóór de sleepboten hadden vastgemaakt, hernam het leven op de werf zijn normale gang. "Hoever zullen we hem doorhalen?" De werfbaas antwoordt: "Paal zes", en een ieder op de boot spoedt zich naar zijn werkzaamheden. Terwijl de H.A.M. 210 afgemeerd wordt, pra ten gastheren en genodigden in de kantine nog wat na. De heer Bax legt vooral de nadruk op de grote dosis ervaring, die dit machtige werk tuig in zich bergt, ervaring zowel van de toe komstige gebruiker als van de bouwer. "Het project, en de verdere uitwerking ervan, zijn tot stand gekomen door een nauwe samen werking tussen de technische dienst van de Hol- landsche Aanneming Maatschappij en de teken kamer van De Klop". De H.A.M. 210 betekent een verdere ontwik keling van haar voorgangers, de H.A.M. 208 en de H.A.M.209, doch zij zal een grotere bag- gerdiepte hebben dan haar beide voorgangers. Zij heeft een groter vermogen op de snij kop, kan als profielzuiger dieper zuigen, de verblij ven zijn uitgebreid. Vóór de tewaterlating vroegen wij aan twee medewerkers van De Klop, die onder het casco de laatste hand legden aan de voorbereidingen van de afloop: "En hoeveel paardekrachten komen daar nu wel in?" "Nou, het wordt wel een krachtpatser, maar hoeveel paardekrachten precies, tja, nou, dat kunt u wel in het Zeskant lezen". Dit blad is het personeelsorgaan van de Industrieële Handelscombinatie Holland, gevestigd in Den Haag. Het verschijnt iedere maand op de 1e woensdag na de vijftiende. Uitreiking aan personeelsle den van de in I.H.C. Holland verenigde bedrijven vindt gratis plaats. De inhoud is beschermd krachtens de Auteurswet. Firma-redacteuren: G. Martens (Con rad-Stork), M. Wink (Werf Gusto), W. C. Boer (De Klop), A. Heystek (J. K. Smit), J. Koutstaal (L. Smit Zoon) en R. Lafèbre (Verschure). INHOUD algemeen gedeelte Korte sprint van krachtfiguur 82 "Biarritz" biedt barre stormen 't hoofd84 Vader en zoon met pensioen 85 De jaarproduktie in een siga renkistje 86 "Dredger Zuari", de achttien de voor India87 Vlak voor de tewaterlating van de "Dredger Zuari" op de werf van LSZ staat Arie Groenenwegen van der Weijden klaar om, zodra iemand van de wal hem daartoe het sein geeft, het eerste borg- draadje (onder de Manilla-tros), waaraan het anker is opgehangen, door te snijden. 82 Vergeleken met de H.A.M. 210" lijken de vijf kanten op de voorgrond wel museumstukken

Het Zeskant | 1964 | | pagina 2