"Biarritz" biedt barre stormen 't hoofd Een waarlijk stormachtig onthaal is het ponton bardeur Biarritz in Hongkong te beurt gevallen. Nog maar juist was men begonnen met het monteren van de installaties - die voor een groot deel bij onze vennoot Verschure zijn ge bouwd - toen de typhoon "Ruby" overkwam en meer dan twintig schepen tot zinken bracht. Daar waren schepen van 3000 ton bij. De heer E. J. Vriezen, die I.H.C. Holland vertegenwoor digt bij de opbouw van de Biarritzvond dit in de letterlijke zin van het woord wel iets om over naar huis te schrijven. Alles in één Zoals op de schets te zien is, bestaat de instal latie uit een ponton dat voorzien is van twee langsliggers, elk met een katrijbaan, waarop een hoofdkat (47 ton) en een hulpkat (37 ton) lopen. Het uitrijden, grijpen, ophijsen, terug rijden en storten vormen samen de bagger- cyclus. Deze cyclus kan in slechts 70 seconden worden uitgevoerd. Het werk bestaat uit het leggen van een dam tussen een baai en de zee. Die baai moet een reservoir voor drinkwater worden. De Biarritz heeft niet alleen het bouwen van die dam tot taak, maar ook het wegbaggeren van de slappe grond die plaats moet maken voor de fundering van de dam. De zwaarste sinds jaren Terug naar het typhoonverhaal. Het is ook in Hongkong gebruikelijk, de typhoons te vereren met mooie roepnamen en hen via de radio aan te kondigen. Ditmaal werd "Ruby" aangekon digd en er werd meteen maar bij gezegd, dat het de zwaarste typhoon sinds 1960 zou wor den. Nu wist de heer Vriezen natuurlijk niet hoe zwaar die typhoon in 1960 was geweest; wel wist hij dat er iets zou moeten gebeuren, wilde hij straks niet met lege handen komen te staan. Samen met de heer Secto van Wang Tak (de werf in Hongkong waar de Biarritz wordt op gebouwd), bracht hij het ponton met extra an kers van 4 ton in het vrije water. Alles vastgelast Er was nog een paar uur tijd om verdere maat regelen te treffen. Al het materiaal dat los op dek lag werden met hoekstalen en strippen vast gelast. In de machinekamer gebeurde dit met de liertrommels die nog los op de fundaties lagen, terwijl de nog niet gestelde generatoren, elektromotoren en tandwielkasten met klemmen werden vastgezet. Daarna was het "duiken" geblazen. Verwoestingen aan de wal Zodra "Ruby" met een laatste zwaai van haar geduchte staart afscheid had genomen, kropen de heer Vriezen en zijn medewerkers tevoor schijn uit hun schuilhoeken. De Biarritz had zich prima gehouden. Er was alleen wat waterschade aan vliegwielen en kop pelingen. Dat kon met een flinke schoonmaakbeurt ver holpen worden. Veel erger was de toestand aan de wal, waar het gehele elektrische net, com pleet met de telefoonlijnen van de werf was weggevaagd. Ook het dak van de scheepsbouw- loods was zwaar beschadigd. "Sally" bedacht zich Terwijl men nog bezig was met het opnemen van de schade, wist de radio te melden dat een nieuwe, nog zwaardere typhoon, op komst was: "Sally" ditmaal. Nu was er gelegenheid om de Biarritz weg te slepen naar een veiliger plaats. Blijkbaar vond "Sally" dat er na die maatregel niet veel meer voor haar te verdienen was, want op 90 mijl afstand van Hongkong veranderde zij plotseling van koers. Als plaatsvervangers stuurde zij alleen wat slag regens, die voldoende kwaad aanrichtten om de wegen naar de werf dagenlang onbegaanbaar te maken. Vlak voordat de heer Vriezen zijn rapport op de bus ging doen werd nog een typhoon aan gekondigd. De radio gaf ieder half uur de po sitie door. "Morgenochtend zal hij hier zijn", schrijft de heer Vriezen.

Het Zeskant | 1964 | | pagina 4