De kraaneilanden Woensdag, 7 oktober 1964, werd het tweede kraaneiland, de „Kraanvogel", aan de Rijks waterstaat overgedragen. Daarmede behoort weer een belangrijke opdracht van de Werf Gusto tot het verleden. De overdracht van de „Kraanvogel" geeft ons aanleiding nog iets over deze eilanden te schrij ven. Zo langzamerhand zijn we aan die „stuk ken gereedschap" gewend geraakt. Het eerste eiland vonden we nog iets bijzonders, maar het tweede was al heel gewoon. We herinneren ons nog goed hoe de kraanarm van het eerste eiland in een dichte mist door naar buiten gebracht en daar aan elkaar gezet. Dan komt het ogenblik waarop de paal in het eiland wordt gebracht. De paal werd dan op een slee gezet en door een bok omhoog gehaald, (foto 2). En zó brengt de bok de paal dan naar het eiland, (foto 3). Daar staan de vaklieden al klaar om te zorgen, dat de paal precies op de juiste plaats komt. (foto 4). Op deze foto ziet men heel duidelijk de hy draulische cylinders, die op de vier hoeken staan. Op de volgende foto (foto 5) kunt U ze nog eens van dichtbij bekijken. Zo'n eiland is een heel gevaarte 60 x 30 m). een bok op de toren werd geplaatst. Je kon er toen door die mist maar heel weinig van zien. Maar de volgende morgen, toen het helder weer was, kwamen we toch echt onder de indruk van het kolossale gevaarte. Die kraanarm was op zichzelf al een bijzonder werkstuk, bij de constructie waarvan een mo biele kraan te pas moest komen, (foto 1). En dan de palen. Acht stuks voor ieder eiland; iedere paal ±30 meter lang en van zeer zwaar materiaal. Dat is een geweldig laskarwei ge weest. Soms zag de Scheepsbouwhal grijs van de lasdampen! De palen werden in stukken Als men vraagt, wat er nu gebeurt als zo'n eiland op zijn poten staat en er een storm op steekt, dan kunnen we rustig zeggen. „Niets!" Het eiland is er op berekend, dat het een be hoorlijke storm kan weerstaan. Maar als men vraagt, wat er gebeurt als er een schip tegen aan vaart, ja, dan moesten we zeggen: „We weten het niet". Dat hebben we niet kunnen proberen. Laten we liever zeggen: „We wisten het niet". Want op 18 mei 1964 werd de „Le pelaar" door een Frans schip geramd; het schip was uit het roer gelopen en kwam met een ge weldige klap tegen het kraaneiland aan. En wat Foto 1 Foto 2 Foto 3 84 (0)

Het Zeskant | 1964 | | pagina 8