A plechtigheid het weer opklaarde behoefden zij niet in actie te komen; hun aanwezigheid werd er echter niet minder door op prijs gesteld. Tien jaar onderhandelen De Mohana zal dienst gaan doen op de toe gangsweg naar Calcutta, de Hooghly Rivier, waar de dikwijls voorkomende hoge deining en zeer sterke getijstromen tot Wi mijl per uur, het baggeren zeer bemoeilijken. De tewaterlating van de Mohana heeft een voorgeschiedenis van bijna twaalf jaar. Op de Hooghly Rivier werkten destijds reeds een aantal sleepzuigers, die alle door concurrenten waren gebouwd en die een zuigbuis midscheeps in het voorschip hadden. Deze constructie was volgens de bouwers van die schepen de enige mogelijke: sleepzuigers met zijzuigbuizen zouden in de verraderlijke stroming hun koers niet kunnen houden en de scheepvaart in gevaar brengen, de zuigbuizen zouden breken. Onze ontwerpers hadden een andere mening: een zuiger met zijzuigbuizen kan voortreffelijk manoeuvreren. Jarenlang werd hierover geschreven en gesproken, vele reizen naar India waren nodig, maar een beslis sing werd niet genomen, tót de rivier zó sterk begon te verzanden, dat onmiddellijk meer bag- germaterieel in gebruik genomen moest worden, den. Een tweedehands sleepzuiger werd aangekocht, de door I.H.C. Holland kort na de oorlog ge bouwde Maitena. De bedrijfsresultaten van dit schip waren zó goed dat een openbare inschrij ving werd gehouden voor een sleepzuiger met twee zijzuigbuizen, het type schip dus dat wij de havenautoriteiten steeds hadden aanbevolen. Dit was in zekere zin een succes, maar wij waren er nog niet, ook niet toen wij als laag ste inschrijver uit de bus kwamen. Pas drie jaar later, na in totaal tien jaren van onderhandelen, werd de CO 487 een opdracht; nu alweer ongeveer twee jaar geleden. Bijzondere eisen Al is de Mohana dan een zuiger van een type waarmee onze ontwerpers en bouwers ver trouwd zijn, het is toch in een aantal opzichten een bijzonder schip. Ten eerste omdat de opdrachtgevers stoom- aandrijving eisten, hetgeen tegenwoordig niet veel meer voorkomt. De nieuwe zuiger krijgt daarom door I.H.C. Holland gebouwde Smit-Brouwer stoommachi nes, die zowel voor de voortstuwing als voor de zandpompen de energie zullen leveren. Verder moet het schip in zeer ondiep water kunnen lossen. Dit wordt mogelijk gemaakt door de geringe diepgang en door de Lyster kleppen in de bodem. Deze laatste steken in geopende toestand geen centimeter onder de bodem van het schip uit, maar daar staat tegen over dat ze veel ruimte in de hopper in beslag nemen. Aangezien de inhoud van deze hopper tóch 3000 m3 moest zijn, maakten de installatie van de Lyster kleppen en de eis van geringe diep gang het nodig een zeer lang schip te bouwen: de Mohana is 123 meter lang, de langste sleep zuiger die wij ooit gebouwd hebben. Wanneer het schip in het voorjaar van 1965 gereed zal zijn voor de lange reis naar Calcutta zullen wij ongetwijfeld méér te vertellen hebben over deze „zeer schone". 91

Het Zeskant | 1964 | | pagina 3