bekeken M I* Werkers van de Werf Gusto! Van Het Zes kant, ons personeelsorgaan, is een bepaald ge deelte voor ons gereserveerd en dat wordt dan ook iedere maand met een bepaalde kopij ge vuld. Nu wil ik daar met Uw alle medewer king wat meer gebruik van gaan maken door- maandelijks één kant van Het Zeskant (één bladzijde) te gebruiken om een bepaald onder werp van twee kanten te bezien, te belichten als het ware. En dan wel op deze manier: Eerst laat ik de gedachte weergeven van de opper vlakkige, van de man die alles direct weet, voor alles de juiste oplossing weet, kortom: van de man aan de kant, volgens het spreek woord „de beste stuurlui staan aan wal (kant)". Dus van iemand, die dikwijls zonder op de hoogte te zijn van alle feiten direct klaar staat met woorden als: waardeloos, waterverf, con servatief, achterlijk enz. En als die man er dan het zijne van heeft gezegd komt de andere kant aan de beurt: de man die alles eerder van de zonnige kant bekijkt, dus iemand, die wat voor zichtiger klaar staat met zijn oordeel en liever eerst eens informeert naar de achtergronden van het een en ander, alvorens met een ver nietigend oordeel klaar te staan. Want je moet er maar eens op letten dat personen, die door studie en ervaring wat meer weten, veel be dachtzamer zijn met het kenbaar maken van hun mening over bepaalde onderwerpen. Het is dus de bedoeling om een fictief geval eventueel in droomtoestand te benaderen van twee kanten: negatief en positief, afbrekend en opbouwend, in mineur of in majeur, schoor voetend of spontaan. Die zullen we tegen el kaar afwegen en wat er uit over zal blijven: geen twee kanten, maar één kant: die van de goede wil. ik zal voorlopig zelf mijn onderwerpen bepa len. Gaarne wil ik, via de Redactie van Het Zeskant, van U vernemen, wat Uw reactie is. En wat de medewerking betreft had ik gedacht aan het volgende. Als je jaren tussen elkaar je werk verricht hoor je zoveel vertellen. Van gevallen, meegemaakt op de montage, in de nacht, in de vakantie, thuis, kortom al die verhalen, die beginnen met: „Moet je eens horen, zeg. Ik heb me rot gelachen!" En dan krijg je het een of andere sterke verhaal te horen, waarbij je als het goed gebracht wordt de tranen van het la chen in je ogen schieten. Laat je nu eens ver leiden en schrijf eens zo'n verhaaltje op papier en bezorg het bij de Redactie. Kom er mee voor de dag. Wie de schrijver is, weet alleen de Redacteur; onder het stukje zet je maar iets, dat van toepassing is, b.v. „Oorbijter" of „Dak dalver". En nu het geval van twee kanten beke ken: het Jubileum-geschenk van Gusto. „Zeg, heb je dat stuk schroot al zien staan voor 't kantoor? Wat dat nou voor mot stellen? Rot stukken afval, hier en daar aan elkaar gelast. Die kleine jongen van mij, die doet 't nog be ter. En wie weet wat dat klussie nog kost. Die kunstenaars van tegenwoordig: je laat je haar groeien, 'n slobbertrui, je praat wat over ab stracte kunst en laat de mensen maar raaien wat je gemaakt hebt. En dan zijn er nog van die gekken, die zich artistiekerig voelen en er nog 'n voorstelling in zien. Nee, als je 't mij vraagt, een waardeloos ding, waar die jubileumcommissie behoorlijk mee be lazerd is. Hadden ze die poen maar aan ons gegeven, wat zeg jij er van?" „Je hebt gelijk joh, ze laten je overal maar buiten en je ziet 't: knudde, 'n waardeloos geval". Ja, dat monument! Ik geloof niet, dat je er wat in moet gaan zoeken. Het is iets van deze tijd. Al met al vind ik het wel een verbetering. Vroeger was 't een rommelig terrein met roest en nog eens roest. En nu een prachtig aange legd gazon, dat er zó mooi bijstaat om er zo een paar vierkante meter van naar je eigen tuintje te brengen. Die struiken en bloemen zijn, als ze in volle bloei staan, iedere dag weer 'n aanleiding om er met plezier naar te kijken. En als 't zonnetje schijnt en de fontein zijn stralen water in de schalen laat kletteren, dan moet ik zeggen, dat 't goed gezien is om dit ge schenk in deze vorm te kiezen. Nu het geheel bezonken is, gaat er van het monument iets uit als we er 's morgens en in de loop van de dag eens langs lopen. Dan valt ons, met de gedachten in deze drukke, jach tige maatschappij, ook nog eens iets van de na tuur op en dat doet ons vanzelf denken aan de mooie dingen in het leven! Tot de volgende keer. De Kantelaar. 92 (0)

Het Zeskant | 1964 | | pagina 8