Excursie „Bemetel-opleiding" Geleen Op 19 november 1964 gingen wij onder leiding van de heren Kop en Maessen met de trein naar Maastricht. Deze excursie had een tweeledig doel, n.l. kennis maken met de vervaardiging van papier en niet de verwerking van papier. Voor de vervaardiging van papier bezochten wij de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek. Deze onderneming, in 1850 opgericht met Bel gisch kapitaal, wordt thans onder de grootste van Nederland gerekend. Het ruim 2000 mannen en vrouwen tellende personeel zorgt voor de ver vaardiging van 350 ton papier per dag. Bij de rondleiding kwamen we aan de weet, dat men voor elke kilogram papier 160 tot 200 liter water gebruikt. Door de gunstige ligging van de fabriek direct aan de Maas vormt het waterverbruik geen bezwaar. We waren jaloers te horen, dat het jeugdige per soneel binnen- en buitenlandse kampen bezoekt, b.v. het vorige jaar 10 dagen naar Oostenrijk voor 17,50! Het was met al dat lopen, luisteren en kijken in middels 12 uur geworden en onze magen be gonnen dan ook danig te mopperen. Ook voor dit onderdeel van de excursie was goed aan ons gedacht. Na de maaltijd bezochten wij "De Nieuwe Lim burger", waar we te zien kregen hoe een dag blad wordt samengesteld en gedrukt. In een dergelijk bedrijf heefst een enorme drukte. We zagen de berichten uit binnen- en buitenland via de telex binnenkomen; foto's, die over verre afstand worden overgeseind; de zetterij met haar enorm snelle zetmachines, maar ook het hand- zetten; het samenstellen der pagina's en het ma ken van de matrijzen voor de rotatiepersen. Na afloop van deze bezichtiging werden we in de cantine onthaald op koffie met Limburgse vla. Hierna gingen we met z'n allen op de foto. Na een woord van hartelijke dank aan de heren die ons rondleidden, gesproken door de heer Kop, moesten we behoorlijk stevig aanstappen om op tijd de trein te halen, die ons naar Geleen moest terugbrengen. Na deze leerzame dag wenk te de avondschool ons namelijk alweer toe. Tot slot een woord van hartelijke dank aan onze Directie, die deze fijne dag voor ons mogelijk maakte. De gezamelijke leerlingen Bemetel-opleiding Geleen. 6 (0)

Het Zeskant | 1965 | | pagina 10