Brand doe meer érkeerf 1 Fantastisch zo'n spuitbus! Verkeersongevallen Ja, fantastisch zo'n spuitbus. Je hebt ze voor allerlei dingen; voor haarlak, voor zonnebrand olie, voor insectenverdelging, voor verf enz. enz. Vooral die spuitbussen met haarlak, die zijn han dig; niet alleen op de toilettafel, maar ook om in je tasje mee te nemen in de auto. Als je haar in de auto soms een beetje verwaaid is: een druk op de knop, even spuiten en het haar zit weer prima! Gevaarlijk, zo'n spuitbus? Ja, levensgevaarlijk! Zowel vol als leeg. Vol, omdat de inhoud niet alleen brandgevaarlijk is maar ook schadelijk voor de huid kan zijn. Met een cigaret in de mond het haar bespuiten kan al fataal zijn. Leeg, omdat zoonlief het lege busje misschien in een vuurtje kan gooien. En dat kan een pracht van een explosie geven, waarbij de scherven in het rond vliegen met alle gevolgen van dien. Dames, wees voorzichtig met die spuitbussen. En als ze leeg zijn, prik er dan vooral een flink gat in, voordat U ze weggooit. JOM. Hier volgen enkele ongevallencijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal dodelijke ongevallen in het verkeer op de openbare weg steeg van 1604 in 1958 tot 2073 in 1962. Het aantal ernstig gewonden steeg in dezelfde periode van ruim 23000 tot ruim 32000. Dat zijn cijfers, "die er niet om liegen". En nu spreken we nog niet over het aantal weggebrui kers, dat door deze ongevallen blijvend invalide is geworden. Een opmerkelijke "verkeersgroep" vormen de bromfietsers. Het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop bedroeg voor deze groep in 1961 niet minder dan 440. Dit aantal werd slechts overtroffen door de groep voetgangers (471). Van het totaal aantal "brommer-ongevallen" met dodelijke afloop, vielen de meeste slacht offers in de leeftijdsgroep van 15 tot 25 jaar, n.l. 122 of 28%, en tussen de 45 en 65 jaar, n.l. 155 of 35%. Het zijn cijfers om van te huiveren, maar ook om... iets aan te gaan doen. Wederom doe ik een beroep op een ieder om mee te doen aan de diverse verkeeracties, die uitgaan van het verbond voor Veilig Verkeer of van de Gemeentepolitie. Men kan zich opgeven bij ondergetekende. Het bestrijden (en dus het voorkomen) van ver keersongevallen moet voor ons allen punt één zijn in 1965. JOM. (0)

Het Zeskant | 1965 | | pagina 12