NRT - TZW - DW - BRT - WNA L-R Afkortingen thuisbrengen. Het wordt zo lang zamerhand een vak. Het is helemaal niet moei lijk meer om over dit onderwerp een complete quiz in elkaar te zetten. En Rudi Carell heeft er zelfs een heel leuk liedje over op zijn pro gramma staan. Ook in de scheepsbouw en bij de scheepvaart kennen we een hele serie afkortingen. De belangrijkste afkortingen zijn al heel oud. We zullen een aantal daarvan in groepen plaat sen en duidelijk maken wat zij betekenen. Tonnen Voor de buitenstaander lijkt het alsof men kan goochelen met het aanduiden van de grootte in tonnen van een schip. Over de veerboot Free Enterprise kan men de kapitein ervan horen zeggen, dat zijn schip 2600 ton BRT meet, terwijl de eigenaar zegt dat zij 900 ton NRT groot is. En om in de war te raken hoort men van het bevrachtingskantoor dat ditzelfde schip een laadvermogen van 450 ton DW heeft. Tenslotte mengt zich nog een scheepsbouwer in het gesprek, die de Free Enterprise een schip met een waterverplaatsing van 3000 ton noemt. Ter verduidelijking zullen wij de verschillende aanduidingen voor de grootte van een schip na der bekijken. 1. BRT betekent Bruto Register-Ton. Dit is een inhoudsmaat en het aantal tonnen BRT wordt gebruikt om de totale bruto-inhoud van een schip aan te geven. 1 BRT 100 ku bieke voet 2,83 m3. De Free Enterprise heeft dus een totale inhoud van 2600 x 2,83 7358 m3. 2. NRT betekent Netto Register-Ton. Dit is een inhoudsmaat, die wordt gebruikt om de inhoud van dat gedeelte van een schip aan te geven dat wordt gebruikt voor lading en/of passagiers. Van de bruto-inhoud worden die ruimten afgetrokken, welke niet worden gebruikt voor betalende lading en/of passagiers. Dit zijn b.v. de verblijven voor kapitein en bemanning, ruimte voor besturing, machinekamer, ketting- bak, accukamer, kombuis, ballastruimen, enz. De wél-betalende ruimte van de Free Enterprise is 900 x 2.83 2547 m3. 3. Een derde tonnenmaat voor een schip is ton nen DW Dead Weigth, letterlijk: dood ge wicht). Dit is geen inhoudsmaat, maar een gewichts- maat; het draag- of laadvermogen. Het is dat gewicht in tonnen (metrische a 1000 kg of En gelse a 1016 kg) dat door lading, olie, proviand, en passagiers wordt toegevoegd aan een leeg schip tot dit haar voorgeschreven zomerdiep- gang in zeewater heeft bereikt. De Free Enterprise kan dus een lading meene men van 450 x 1000 450.000 kg. 4. Tenslotte kan nog worden gesproken over tonnen waterverplaatsing. Dit is zowel een in- houds- als een gewichtsmaat. Het is het gewicht van de hoeveelheid water die door het schip wordt verplaatst als zij tot haar diepgangsmerk is geladen. Plimsoll-merk In de internationaal aanvaarde Schepenwet is vastgelegd, dat elk schip moet worden voorzien van een diepgangsmerk, ook wel Plimsoll-merk genoemd. Dit merk, dat op de zijkant van elk schip wordt ingecenterd en geschilderd, geeft aan tot welke diepgang een schip geladen mag worden. Het is genoemd naar de Engelse parle mentariër Plimsoll die in de vorige eeuw al, ge ijverd heeft voor de vaststelling van dit merk. Hij werd daartoe gebracht door het grote aantal scheepsrampen dat in zijn tijd voorkwam ten gevolge van het te zwaar laden van de schepen. De letters, die we in een Plimsoll-merk zien, (zie afbeelding) betekenen het volgende: De let ters links en rechts van de cirkel zijn een afkor ting voor het classificatie-bureau dat toezicht

Het Zeskant | 1965 | | pagina 14