Het vijfkantige booreiland Tn Het Zeskant van september 1964 maakten we melding van de opdracht tot het bouwen van een vijfkantig booreiland, voor franse re kening. Dat was toen "hot news"; het bericht kon nog net in het Zeskant worden opgenomen. We besloten de medeling omtrent deze opdracht met de opmerking, dat we in een volgend num mer nadere gegevens zouden verstrekken. Het verstrekken van die nadere gegevens heeft even geduurd en dat heeft zijn reden gehad. Er zijn namelijk gedurende de afgelopen maan den nogal wat wijzigingen in het ontwerp aange- bracht/Vergelijkt U bijgaande schets maar eens met die uit het september-nummer. Een van de markantste verschillen is wel de con structie van de poten. Die waren aanvankelijk ontworpen volgens de constructie, die bij de Seashell, de Lepelaar en de Kraanvogel is toege past. Achteraf is men echter tot de conclusie aekomen, dat voor deze palen een buizencon structie beter zou zijn. Voorts is er aan de ringvormige kraanbaan nog een uitsteeksel gekomen, waardoor de kraan een eind buiten het eiland kan werken. We geven nu nog wat technische gegevens. De palen krijgen een lengte van 88 meter; ze zijn er op berekend, dat het eiland in water ter diepte van 60 meter kan werken. De doorsnede van de palen wordt 5 meter. De sterkte is berekend naar Noordzee-omstandigheden, d.w.z. een druk van 2600 ton per paal. De doorsnede van het eiland wordt, gemeten van uit een hoekpunt tot de tegenover liggende zijde, 55 meter. Het hydraulische vijzelsysteem wordt een ver dere ontwikkeling van het door de Werf Gusto gepatenteerde systeem, dat ook op de Seashell, de Lepelaar en de Kraanvogel is toegepast. Het hijsvermogen van de kraan is 75 ton en de kraan is verrijdbaar op een segment, dat op zijn beurt weer draaibaar is op een cirkelvormige baan. Zo kan de kraan het gehele eiland bestrij- ken. Er komt een helicopterdek aan het eiland en de boortoren, die verrijdbaar is, kan boren tot een diepte van 6000 meter. We hopen, dat de lezers zich thans enigermate een idee van het te bouwen eiland zullen kunnen vormen. De bouw van het eiland brengt ook op de werf enkele veranderingen mee. Zo zal een deel van de kraanbaan langs de helling moeten worden af gebroken. Het ligt in het voornemen na de te waterlating van het eiland de kraanbaan zó te construeren, dat bij een eventuele volgende op dracht het laatste stuk ervan zonder verdere brekerij kan worden weggenomen. Hoe dat alle maal in zijn werk zal gaan? Eerlijk gezegd, we weten het niet. Uw redacteur is op het gebied van de techniek een volslagen leek. We willen wel proberen om daar te zijner tijd iets meer van te weten te komen en als dat lukt, dan is het zeer wel mogelijk, dat er te zijner tijd nog iets over in het Zeskant verschijnt. (0) 5 *»W GUSTO ÏC mtO&M. MOUANO

Het Zeskant | 1965 | | pagina 9