Wees een heer Wanneer we de ongevallenstatistiek over het jaar 1964 bekijken, die we in het fe bruarinummer hebben afgedrukt, dan komen we tot de conclusie, dat er nogal wat verzuimdagen ten laste van de ongevallen op weg van en naar huis moeten wor den geboekt. De verkeersongevallen. Als een medewerker een ongeval krijgt terwijl hij op weg van of naar zijn werk is, valt dat in den regel onder de bepalingen van de Ongeval lenwet. Gaat hij 's avonds met zijn vrouw nog een straatje om en wordt hij dan door een fietser of een automobilist aangereden, dan is dat even goed een verkeersongeval, maar dan valt het niet onder de Ongevallenwet, maar onder de Ziektewet. Het zijn beide verkeersongevallen en er ontstaan in beide gevallen verzuimdagen. Hoe ontstaat nu het overgrote deel van de ver keersongevallen? Laten we het maar heel simpel stellen: doordat de deelnemers aan het verkeer, er geen heer (of dame) in zijn! Er zijn natuurlijk wel verkeersongevallen, waar- aan de weggebruiker weinig of niets kan doen; een auto kan slippen door een plotseling opko mende gladheid van de weg; er kan een band springen enz. Maar hoeveel ongevallen gebeuren er niet als gevolg van het beruchte "snijden", van te hard rijden, van onverantwoordelijk in halen, van het nemen in plaats van het geven van voorrang; door het links-af-slaan zonder dat aan te geven of zonder zich ervan te overtuigen, dat het kan. Dat geldt niet alleen voor de automobi listen, maar evengoed voor de (brom-) fietsers en de voetgangers. Het schijnt, dat veel deelnemers aan het verkeer in Nederland er tegenwoordig een soort "piraten- mentaliteit" op na houden. Als iedereen een "heer in het verkeer" zou zijn, zouden er heel wat minder verkeersongevallen gebeuren. Dan zouden er heel wat minder ver zuimdagen zijn en dat betekent, dat de productie in de bedrijven zou worden verbeterd. Dit laatste is iets, dat tegenwoordig in het middelpunt van de belangstelling staat. Maar afgezien daarvan: Bedenk, dat men nog altijd beter gezond en heel van lijf en leden zijn normale werk kan verrichten, dan dat men in het ziekenhuis op de uitkeringen van O.W. of Z.W. moet teren. Het aantal auto's, dat op de weg komt stijgt met de dag; dat heeft iedereen in de kranten kunnen lezen. De noodzakelijkheid van een heer in het verkeer zijn, neemt in gelijke mate toe. We hopen, dat iedereen er ernstig naar zal stre ven een heer in het verkeer te zijn, vooral nu het vacantieseizoen weer nadert. Zulks ten bate van zichzelf, van zijn gezin en van de overige weggebruikers. Ten slotte nog dit: Bedenk, dat veel verkeers ongevallen voorkomen kunnen worden door er voor te zorgen, dat Uw vervoermiddel in prima staat verkeert. Bekijkt U Uw auto, Uw scooter, Uw motorfiets, Uw brommer of Uw fiets nog even, vóórdat U er zich mee in het verkeer be geeft? 28 (0)

Het Zeskant | 1965 | | pagina 12