I.H.C. Club in IJmuiden Toen onderstaande foto op het bureau van de Zeskant-redactie neerdwarrelde, zei iemand: "Kijk eens aan, een hele I.H.C.-club, daar in IJmuiden. Kraaneilanden en W. D. Seaway allemaal uit de zelfde stal. Zouden we in Het Zeskant niet eens kunnen vertellen wat die zuiger daar nu eigen lijk doet?" Hoe snel wij ook de telefoon ter hand namen, de W. D. Seaway was nóg sneller, want in IJmui den kregen wij te horen: "Ach meneer, dat schip is alweer weg, en bag gert nu bij Hoek van Holland. De Seaway is hier een maandje geweest en heeft in die tijd 750.000 m3 zand gebaggerd, zodat de zuidelijke vaargeul nu 150 meter breed is. De oorlogswrak ken zijn daar nu opgeruimd en de geul is op diepte, een meter of veertien. Nu nog de wrak ken van de J. P. Coen en de Tjikini en dan kun nen we de definitieve vaargeul gaan baggeren. Met zo'n schip als de Seaway is dat dan gauw bekeken". De W. D. Seaway kwam in IJmuiden vanuit Ni geria, waar een vaargeul naar de oliehaven Bonny werd gebaggerd, tezamen met twee an dere door l.H.C. Holland gebouwde zuigers, de H.A.M. 306 en de Geopotes VI. Dit werk, een totaal grondverzet van 15.000.000 m3 werd in 10 maanden volbracht, terwijl gerekend was op 15 maanden. "H.A.M. 209" in de Grevelingen Over de gehele wereld, maar ook op vele plaat sen in Nederland, zijn emmermolens en zuigers van onze werven te vinden. Op een ander werk van nationaal belang, de aanleg van de dam door de Grevelingen, zagen wij onlangs de H.A.M. 209, die enige jaren geleden bij De Klop is ge bouwd (en waar dezer dagen de nóg sterkere H.A.M. 210 wordt afgeleverd). Met behulp van een kabelbaan is in de Greve lingen een stenen dijk gestort. Het werkelijke dijklichaam zal echter uit zand bestaan; de H.A.M. 209, is nu tezamen met twee andere snij- kopzuigers bezig dit zand van de bodem op te zuigen en op de dijk te spuiten, in totaal enige miljoenen kubieke meters. Over deze dijk zal nog dit jaar Schouwen en Duivenland per auto, fiets of bromfiets bereikbaar worden. 19

Het Zeskant | 1965 | | pagina 3