„London Leviathan" in zes stukken op de helling volgd, die op de werven van I.H.C. Holland niet zo vaak voorkomt. De zes secties, elk met een gewicht van 75 tot 85 ton, zijn met een bok op de helling gezet en toen met een torenkraan naar boven getrokken. De aanleiding hiertoe was een vraag van J. K. Smit, waar één van de secties werd gebouwd, of die sectie in haar geheel naar Amsterdam kon worden overgebracht. Het bewerkelijke demon teren en weer in elkaar zetten van die sectie zou dan kunnen vervallen. "Dat is nu wel aardig bedacht" zei men bij Ver schure, "maar dan moeten we het ook doen met de secties die we zelf bouwen. Voor één sectie ga je geen dure opstelling van sleeën maken". Zo gezegd, zo gedaan. Een zeer groot deel van het werk kon nu in de lasloods worden gedaan. Een van de voordelen van deze methode is, dat eventueel slecht weer geen oponthoud kan ver oorzaken. De London Leviathan kon dan ook op tijd aan haar element worden toevertrouwd. De tewaterlating van de ponton voor de drij vende kraan London Leviathan (CO 1120) bij Verschure is zonder veel omhaal gebeurd. "Maak er maar geen drukte van; we weten wel dat het een goed kraanschip wordt", had de klant, de Port of London Authority, gezegd. Dat was eigenlijk een complimentje voor de even eens door ons gebouwde London Samson, een zusterschip, dat sinds 1963 in bedrijf is. De London Leviathan kan 60 ton heffen. Dit is voldoende voor 97 procent van alle lasten, die in het havengebied van Londen worden ver plaatst. Wil men méér bijvoorbeeld complete kadekranen van de ene kade naar de andere verplaatsen dan kan de 60-tons hoofdhijs dub bel ingeschoren worden. De London Leviathan hijst dan, op de helft van de maximum vlucht (27,5 meter), een last van 120 ton. Het schip kan zonder hulp van sleepboten ma noeuvreren tot bij windkracht 7, met een vaar- snelheid tot 9 mijl per uur. De ponton is 55 meter lang en 18 meter breed. Voor de aandrijving is een meervoudig dieselgeneratorsysteem gekozen: zes 8-cilinder snellopende Rolls Royce opge laden 4-tact diesel-generatorsets. Met bok en kraan op helling Bij de bouw van de ponton is een werkwijze ge- Zo was de situatie op de werf van Verschure toen de CO 1120 klaar was voor de tewaterlating; de nummers verwijzen naar het aantal secties en naar de volgorde waarin zij op de helling werden geplaatst. Het zusterschip van de "London Leviathan", de "London Samson", die al bijna 2 jaar haar lasten draagt. Timmm 30

Het Zeskant | 1965 | | pagina 14