Piet Schijvenaar werd grote figuur op de honkbalvelden Bij zijn 500ste wedstrijd werd Piet Schijvenaar, honkbalscheidsrechter met internationale faam, gehuldigd. Er verschenen waarderende artike len in de kranten. Het mooiste compliment dat de jubilaris daarbij werd gegeven, was: "hij is een dictator, maar goud-eerlijk en uiterst be kwaam". Piet Schijvenaar lasser bij Conrad-Stork en meestal op karwei praat er graag nog eens over na. "Dat van die dictator, dat is waar, zo noemen ze me", zegt hij. "Maar wat wil je an ders? Je kunt als scheidsrechter niemand laten meepraten, zeker niet bij zo'n moeilijke sport als honkbal. Daarbij komt nog, dat je als scheids rechter niet alleen de taak hebt om vast te stel len wat goed en wat verkeerd gaat. Je moet in vloed hebben op het hele spelverloop. Als scheidsrechter kun je er vaak een felle of een slappe wedstrijd van maken". "Doe jij 't maar beter" Zijn sterke persoonlijkheid en zijn enorme vak kennis hebben Piet Schijvenaar tot in de hoogste regionen van de honkbalsport gebracht. Zijn carrière begon niet op het veld, maar op de tri bune. Hij keek toe bij een wedstrijd en zei op een bepaald moment: "nou, dat zouden ze mij niet moeten flikken als ik scheidsrechter was". Toevallig hoorde een bestuurslid deze boute uit spraak. Hij ging er op in en het eind van het liedje was, dat hij tegen Schijvenaar zei: "doe jij het dan eens beter". Zo, werd Piet Schijvenaar, de eerste honkbalscheidsrechter in Nederland, die zelf nog nooit een wedstrijd had gespeeld. Maar, hij wist er wel heel wat van, dat bleek al gauw genoeg. Hij was ook niet bang voor moei lijke beslissingen. Dat leidde wel eens tot kreten als "hé Janus, je moet je ramen eens laten lap pen", maar daar kon hij tegen. Het gaat om de sport" Korte tijd na zijn intrede op de honkbalvelden had Schijvenaar als scheidsrechter een naam ge kregen, die klonk als een klok. Hij heeft nu bijna 600 wedstrijden geleid. Meer dan 300 daarvan waren topwedstrijden, w.o. internationale wed strijden en Europese kampioenschapswedstrij den. Ook nodigt men hem graag uit voor het leiden van cursussen en het deelnemen aan fo rums over de honkbalsport. Financieel wordt Schijvenaar niet "beter" van dit alles. "Het gaat om de sport en als sportman wil ik onafhankelijk blijven" zegt hij. "Zodra honkbal hier een beroepssport wordt hou ik ermee op". Wel stelt hij de beloning op prijs waarmee de Koninklijke Honkbalbond hem vereerde: de benoeming tot Lid van Verdienste. Harde ballen Piet Schijvenaar is nu 49 jaar en hij heeft al eens aan ophouden gedacht. Van april tot september elke zaterdag en elke zondag op het veld, is een hele opgave. In elke wedstrijd zo'n 260 ballen, die met een snelheid van 120 km per uur over het veld schie ten. Kortom, op iets gevorderde leeftijd denk je wel eens aan ophouden. Maar dóen is nog iets anders, vooral wanneer je op het veld merkt, dat het om je prestaties nog niet hoeft. We zullen onze "dictator" voorlopig dus nog wel op de velden zien. De mooie honkbalsport, die ook in ons land steeds meer belangstelling trekt, zal erbij gebaat zijn. Schijvenaar ook. "Want iemand die geen hobby heeft waaraan hij altijd met plezier kan denken, is maar een arm mens", zegt hij. Een spannend moment, dat van de "geharnaste scheids rechter de uiterste concentratie vraagt. 32

Het Zeskant | 1965 | | pagina 16