doe het zó 2 WERK VEILIG/ VEILIGHEIV?-.. Naar aanleiding van een ongeval in de machine kamer van Bouwno. 502, waarbij twee werk nemers van een onderaannemer door een weg draaiende pijp werden getroffen, zijn er stem men opgegaan om naast de bestaande Medische Dienst een zgn. Bedrijfs-EHBO op te richten. Laten we eerst vermelden, dat de beide slacht offers van het ongeval, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, dezelfde middag nog naar huis konden worden gebracht, 't Is gelukkig nog al goed afgelopen. Maar nu die bedrijfs-EHBO. De bedoeling is de beschikking te krijgen over een aantal mensen, die bij ongevallen op des kundige wijze kunnen assisteren, ook b.v. bij het vervoer van een patiënt. Daarvoor zijn nodig: le degenen, die in het bezit zijn van een geldig EHBO-diploma en 2e degenen, die bereid zijn zich daarvoor te la ten opleiden. Hoe een en ander geregeld en georganiseerd moet worden, is iets dat nog nader moet worden bezien. Maar zeker is, dat er in een bedrijf nooit genoeg EHBO-ers aanwezig kunnen zijn. Daarom, heren, geeft U zich zo spoedig mogelijk bij mij op èf als EHBO-er öf als gegadigde voor een opleiding tot EHBO-er. Dat de Medische Dienst nog veel werk heeft, blijkt wel uit het feit, dat er in de periode van 1 januari tot 15 maart 1965 in de Scheepsbouw 14 ongevallen voorkwamen en in de Machine bouw/Apparatenbouw 6 ongevallen. En wat voor ongevallen? Ongevallen, die voorkomen hadden kunnen worden. Iemand stond op een onveilige plaats bij een brander te kijken, met gevolg, dat hij een stuk ijzer op zijn voet kreeg. Doordat een haak losschoot kreeg een man een pullift op zijn voet met als gevolg een gebroken teen. Doordat een man bij het bedienen van een loop- kat op de verkeerde knop drukte klemde hij zijn hand tussen de muur en de hijs. Bij het zagen van een groot blok hout viel het blok om en kwam op 's mans vingers terecht. Een man hield een hijsdraad van een kraan on oordeelkundig vast, met gevolg dat zijn vinger klem kwam te zitten op het onderblok en het topje van zijn vinger werd afgekneld. In twee gevallen sloeg een man op zijn eigen vingers. Zie hier een korte omschrijving uit de ongevals rapporten. Als iedereen voorzichtiger was, wat beter uitkeek en wat meer oplette, zouden al die ongevallen voorkomen hebben kunnen worden. Deze ongevallen moeten ons allen iets zeggen, n.l. dat we allemaal veilig moeten werken! Dat kan ook J.O.M. Veiligheid Veiligheidsinstituut (0) 31

Het Zeskant | 1965 | | pagina 7