RRITZ De Britse kroonkolonie Hongkong omvat heel wat meer dan het betrekkelijk kleine eiland van die naam. Dit eiland is weliswaar het oudste deel van de in 1842 gestichte kolonie, maar het beslaat slechts 7% van het totale oppervlak. Het groot ste deel wordt ingenomen door de "New Terri tories", een gebied van 365 vierkante mijl, dat in 1898 voor de tijd van 99 jaar van China werd gepacht. De bevolking is de laatste tijd ongeveer verdubbeld (tot 3.600.000 zielen). Deze toevloed plaatst het gouvernement niet alleen voor grote huisvestingsproblemen, maar ook voor moeilijkheden bij de drinkwatervoorzie ning. De kolonie heeft altijd een tekort aan drinkv rater gehad, ooi; al omdat er geen rivie- rerWijn. China levert wel drinkwater aan Hong- ong, maar de leverantie is niet regelmatig en de opslagmogelijkheden zijn te gering. In 1964 is er gedurende lange tijd maar twee uur per vier dagen drinkwater beschikbaar geweest... Baai wordt bassin Om het opslag areaal voor zoetwater te ver groten voert men thans een groots plan uit. Dit "Plover Cove Scheme", waarvan de kos ten op meer dan 150.000.000 worden geschat, omvat het afdammen en leegpompen van een zeebaai in de New Territories, verder de aanleg van pijpleidingen, tunnels, pompstations en an dere installaties voor watervoorziening. De op slagruimte van zoetwater wordt hierdoor ver drievoudigd. Een combinatie van een grote Franse aannemingsmaatschappij en een Zweed se firma voert het plan uit. De Franse part ner, de SFEDTP, een goede relatie van I.H.C. Holland en Holland Cranes, neemt o.m. de bouw van de afsluitdijk voor haar rekening. Dit werk omvat het verwijderen van de slappe grondlaag op de plaats waar de dam zal komen en daarna het bouwen van de dam zelf. Deze werkwijze wordt gevolgd, omdat de slappe grondlaag de dam niet kan dragen. Bijzondere installatie Het werk kon om verschillende redenen niet met de gebruikelijke baggerwerktuigen worden uitgevoerd. Men wendde zich daarom tot Hol land Cranes met het verzoek: maak een plan voor een speciaal voor dit doel geschikte grij perinstallatie, waarmee we op diepten tot 30 m kunnen baggeren en waarmee we ook de dam kunnen bouwen. Bij het baggeren moet de grond in zelfvarende hoppers worden gestort. Bij de bouw van de dam moet het benodigde materi aal ook weer uit die hoppers worden gegrepen 38

Het Zeskant | 1965 | | pagina 14