„FREE ENTERPRISE' deining. Eigenlijk was dat wel jammer, want nu kwamen de stabilisatie-tanks niet tot hun recht. Maar het was, ook bij geringe zeegang, toch wel te voelen, dat het schip bijvoorbeeld bij scherpe koersveranderingen, zich zeer soe pel bewoog. Er was voor al dit manoeuvreren, dat voor een zeewaardige veerboot zo belangrijk is, een rus tig plekje uitgezocht, buiten de vaarroutes. Maar vanaf de weinige schepen die in de buurt kwamen moet men toch wel verbaasd naar ons gekeken hebben, vooral toen de Free Enterprise II een half uur lang met een vaart van 20 km per uur achteruit voer, en daarbij ook nog allerlei ingewikkelde manoeuvres uit voerde. Elet schip zal namelijk de haven van Dover altijd achteruitvarend binnenlopen: de auto's rijden het schip binnen door deuren in het achterschip en rijden in Calais de wal weer op via een klep in de boeg. Op dertien rijbanen, die op drie verschillende dekken gelegen zijn, kunnen er per oversteek 200 auto's (waarbij vele grote autobussen) meegenomen worden. Tijdens de proefvaart was deze enorme garage ruimte natuurlijk nog leeg, en het was nog een wonderlijke ervaring de hele "buik" van het schip, van boeg tot hek, te kunnen overzien. De Free Enterprise II en de enige jaren gele den eveneens bij Werf Gusto gebouwde Free Enterprise I kunnen tezamen per etmaal 2500 auto's en 11.500 passagiers tussen Engeland en Frankrijk vervoeren. De snelheid van de Free Enterprise II is 20 mijl per uur (achteruitvarend 14 mijl per uur). Elet schip is 108 meter lang; de hoofdmotoren zijn bij vennoot J. K. Smit gebouwd; het zijn twee 12-cylinder viertakt Smit-M.A.N. motoren met een vermogen van 3850 pk ieder. Aan hulp vermogen is ruim 2000 pk geïnstalleerd. De velen die aan de bouw van dit fraaie schip hebben meegewerkt hebben alle reden om vol daan te zijn: zij hebben in zeer korte tijd (acht maanden na de kiellegging!) een zeer goed schip gebouwd, dat aan miljoenen buitenlanders zal tonen waartoe onze werven in staat zijn. Intussen wordt al hard gewerkt aan de Free Enterprise III, die volgend jaar opgeleverd moet worden. Dit schip wordt ongeveer 140 meter lang, het krijgt nachtverblijven voor 150 pas sagiers. DE VOORDEUR EN ACHTERDEUR 35

Het Zeskant | 1965 | | pagina 3