Loodswezen een perfecte organisatie "Loods aan boord" en "van boord" zijn vaste punten op het beproevingsprogramma van bij ons gebouwde schepen, waarmee wij gaan proef varen op zee. Vaak zijn het dezelfde loodsen, die bij een volgende proefvaart weer aan boord komen; men kent elkaar wel zo ongeveer. Van de organisatie die achter de loods staat is wellicht minder bekend. O.i. is het wel van be lang, er eens iets over te lezen. Wist u bijvoorbeeld, dat de hoogste chef van de loods een marineofficier is, maar dat de loods zelf beslist niet in militaire dienst is? Dat kan, omdat de loodsdienst een burgerafdeling van het Ministerie van Marine is. Vroeger was het loodswezen een particuliere aangelegenheid. De loodsen waren gewezen zee vaarders, die het water goed kenden en die met een zeilkotter de binnenkomende schepen hun diensten gingen aanbieden. Aan deze werkwijze zaten nogal wat haken en ogen. Binnenkomende schepen moesten soms lange tijd wachten, voor dat de loods kwam. De loods op zijn beurt moest maar afwachten, hoe hij door de kapitein zou worden behandeld. Het is voorgekomen, dat men de loods meenam naar volle zee en hem daar overboord gooide, om van het betalen of te zijn... Hoge eisen Nu het loodswezen een rijksaangelegenheid is geworden, zit het allemaal wel goed in elkaar. De loods moet zijn tweede rang stuurman grote vaart hebben en doorloopt een lange leerschool als adspirant, voordat hij zelfstandig mag optre den. Vroeger moest hij in die leertijd bovendien de jol roeien, waarmee zijn volleerde collega's van de loodsboot naar het schip en omgekeerd werden gebracht. Dit veranderde, toen na de oorlog de geroeide jol werd vervangen door de motorjol. Men staat ervan te kijken, bij welk ruw weer de loodsen er nog op uit durven met die motorjol. Er is echter een grens en wanneer de storm die heeft genaderd, gaat de vlag uit de mast van de loodsboot ten teken dat er niet meer wordt geloodst. Schiedamse loodsen Bij Schiedam brengt de rijksboot de schepen niet in de haven of voor de kade. Dit is de taak van de loodsdienst, die door de gemeente Schie dam wordt onderhouden. Het Schiedamse corps omvat 5 loodsen en is gestationeerd Hoogstraat 17. Zij zijn allen stuurlieden, die in het bezit zijn van hun eerste rang Grote Vaart en minstens een jaar praktijk als eerste stuurman. Hun ver antwoordelijkheid is zeker zo groot als die van hun zeecollega's; een kleine onoplettendheid kan het te meren schip op de wal doen lopen en grote schade veroorzaken. Ook bij de zeelieden staan de Schiedammers in hoog aanzien en de vroegere bijnaam "slikloods" is al lang in onbruik geraakt. Zo staan dag en nacht, "buiten" en "binnen", de loodsen klaar voor iedereen die roept. Bij de proefvaarten met onze schepen hebben ook onze varende medewerkers er veel aan te danken.

Het Zeskant | 1965 | | pagina 16