GUSTO-staalbouw bouwt weer een hoogoven Na Hoogoven nummer 4 heeft Gusto nu de op dracht gekregen om Hoogoven nummer 6 te bouwen, die begin 1968 in produktie zal gaan. Het leek ons interessant om wat bijzonderheden hierover te vertellen; mede aan de hand van de maquette op de foto zal een en ander U duide lijk worden. Centraal de eigenlijke oven, gebouwd van staal en aan de binnenzijde bekleed met vuurvaste stenen. Met de bovenbouw meegerekend steekt de hoogoven 90 meter boven het maaiveld uit. Rechts tegen de oven, schuin naar boven lo pend, de zogenaamde hellende lift. Hierlangs worden in vulwagens de grond- en toeslagstof fen: ijzererts, kooks en kalksteen, aangevoerd. Het onderste deel van de oven, waarin zich het produkt ruwijzer verzamelt, heet haard. Het zijn vooral de haarddiameter en de oveninhoud, die de capaciteit van een hoogoven bepalen. De haarddiameter van Hoogoven 6 zal 10 me ter bedragen; daardoor behoort de oven tot de grootste ter wereld. De ruwijzerproduktie zal aanvankelijk ca. 3000 ton per etmaal bedra gen en later door verdergaande verbetering van de „voeding" tot 4000 ton kunnen oplopen. Het vloeibare ruwijzer zal zes tot achtmaal per et maal beurtelings uit twee openingen ter weers zijden van de haard worden afgetapt en worden opgevangen in mengers, grote rijdende vaten, die over rails hun opstelplaatsen onder de giet- bruggen bereiken. Een bijprodukt is de slak, die in de oven bo venop het ruwijzer drijft en tussentijds wordt afgetapt. De slak wordt na snelle koeling in granulatiebassins (links van de oven, op de

Het Zeskant | 1965 | | pagina 14