natio nale recla Noch het een, noch het ander. Zij ontkent even min de realiteit van de misdaad als de nood zakelijkheid van de straf. Zal die misdaad ech ter werkelijk bestreden worden en die straf werkelijk effectief zijn, dan is er een schakel nodig tussen de straffende gerechtigheid en de gemeenschap, die haar veiligheid onbedreigd wil weten. Ten onrechte denkt men vaak, dat zware ge vangenisstraffen die bedreiging afgrendelen, en dat vrijheidsberoving automatisch leidt tot boet vaardigheid. Dat kan nooit, wanneer er niet een uitgestoken hand is om de tijdelijk uitgesto tene weer binnen te nodigen. Als die hand er niet is, worden de gevangenissen slechts broed plaatsen voor verdere misdaden en voor on herstelbare wrok. Niemand kan zeggen, dat dit zijn zorg niet is. Dit raakt de gezondheid van een samenleving zeer direct. Het vergroten van de aanpassings mogelijkheden voor de enkeling betekent sane ring van het gehele maatschappelijke lichaam. Die uitgestoken hand moet er dus zijn. En dat moet niet alleen een zachte, maar ook een vaar dige en bekwame hand zijn. In moderne, ge stroomlijnde taal gesproken: een bruikbaar ap paraat. Een apparaat om te voorkomen dat er mensen grondig worden vernield, dat er posi tieve waarden aan de samenleving worden ont trokken en dat de straf buiten haar oevers treedt. De reclassering vervult de functie van die uit gestoken hand. Zij is het die de straf inhoud en positieve zin geeft door haar grenzen te mar keren. Door de veroordeelde als mens tegemoet te komen. Dat betekent: vertrouwen geven en vertrouwen vragen. Een uitgestoken hand is echter niet alleen een apparaat. Zij is organisch verbonden met het lichaam, voert slechts de opdrachten van hart en hersenen uit. En dat is in feite de zin van ons verhaal. De hand, bekwaam en vaardig, dat is de georgani seerde reclassering met haar staf en haar appa ratuur. Het hart en de hersenen, dat is de men taliteit en de wil van het Nederlandse volk. Het hart, dat warm klopt voor de medemens die zich misdragen heeft, maar niet voor eeuwig mag worden gekweld. De hersenen, intelligent genoeg om te begrijpen, dat een samenleving die ghetto's van verdoemden schept en paria's levenslang isoleert, niet gezond kan functione ren. Dat is de orde van de dag, van deze nationale reclasseringsdag: laat ons weten, dat de uitge stoken hand niet behoeft te verlammen in een machteloos gebaar, maar dat zij uitdrukking geeft aan wat ons volk met hart en verstand be doelt. Wanneer dus de reclassering haar beroep op u uitbrengt, dan weet u waarom het gaat: om een hoogst belangrijk aspect van menselijke samen leving, om het wezen van onze beschaving, om het overgaan tot de orde van een nieuwe dag. Fedde Schurer

Het Zeskant | 1965 | | pagina 16