Uit het land van vuur en ijs ln het Zeskant van Augustus '65 vermeldden we dat een l.H.C. Beaver CUB naar IJsland was verscheept. Onze garantiemachinist, Dhr. Honders (foto hierboven) vertelde ons over zijn belevenissen bij het in bedrijf stellen van deze zuiger. Een overweldigende indruk krijgt de moderne reiziger van het barre IJsland, wanneer hij na slechts enkele uren vliegen het eiland ziet ver schijnen. Geweldige gletsjers, een grotendeels boomloos rotsig, ruig landschap en enorme watervallen ge ven het een woest aanzien. Ook geharde luchtreizigers slaken een zucht van verlichting wanneer het vliegtuig het vulkanische eiland Surtsey, dat als extra verrassing voor de passagiers wordt aangevlogen, de rug toedraait. Deze onderzeese vulkaan is in de herfst van 1963 plotseling in de Atlantische Oceaan voor de zuidkust van IJsland ontstaan. Het is één grote borrelende, smokende vuurmassa waaruit vuurballen omhoog schieten. Op IJsland treft men zeer vele kenmerken aan van vulkanische uitbarstingen. Er zijn, sinds de Noormannen zich ongeveer 1000 jaar geleden op IJsland vestigden, onge veer 30 vulkanen in werking geweest. De laatste eeuwen werd zelfs om de vijf jaar een vulkanische uitbarsting genoteerd. De laatste eruptie was die van de Askja in 1961 - 62. Deze vulkaan rookt nog steeds. Grote delen van het land zijn bedekt met de uit gestoten lava, die soms grillige vormen vertoont, zoals bij het Myvatn Meer, dat de "zwarte stad" wordt genoemd. Indrukwekkend zijn ook de geysers en warm water bronnen. Zo'n geyser komt uit een gat waar men 15 m diep in kan kijken. Onder don derend lawaai, als van overgierende straaljagers wordt de water- en stoommassa onder een druk van meer dan 50 atm. uitgeperst. Geen wonder, dat door de natuurlijke warm- waterproduktie alle huizen zijn voorzien van cen trale verwarming en zelfs reeds enkele tientallen jaren groenten en fruit in daarmee verwarmde kassen worden geteeld. Het is zelfs prettiger om gewoon op de lavagrond te gaan zitten dan op een koude stoel of bank! 78

Het Zeskant | 1965 | | pagina 10