Tewaterlating booreiland: „ILE DE FRANCE" Donderdag 23 september j.l. werd onder grote belangstelling het booreiland lie de France te- water gelaten, dat gebouwd wordt in opdracht van de Franse boormaatschappij Foramer. Flet platform werd gedoopt door Mevrouw Lethéri- sien, echtgenote van de technische direkteur van Copetao, een dochteronderneming van de Franse TOTAL maatschappij. Deze onderneming heeft voor de tijd van twee jaar een contract afgeslo ten met de firma Foramer om voor de kust van Sénégal, waar zij een concessie bezit, naar olie te gaan boren. De tewaterlating had een zeer vlot verloop. On middellijk na het losgooien van de klinken kwam het eiland in beweging en gleed het water in. Een onverwachte omlijsting van de feestelijke gebeur tenis werd gevormd door het passeren van het Engelse passagiersschip Arcadia van de P. O. Lines. Dit schip dat geëscorteerd werd door twee, hoge waterstralen spuitende, boten van de Havendienst, vertrok voor de eerste keer vanuit Rotterdam naar Australië. Ook enkele rond vaartboten en het juist passerende Rode Kruis- schip. J. Henry Dunant gaven een extra feeste lijk tintje aan de tewaterlating. In de vergaderzaal van het kantoor werden de gasten welkom geheten door Mr. H. Smulders, die een speciaal dankwoord richtte tot de doop- ster. Verder werd gewezen op de treffende be naming van het booreiland: 'Tle", het Franse woord voor eiland. "France", hetgeen de natio naliteit van de exploratiemaatschappij weergeeft. Vooral echter de combinatie lie de France doet alle Fransen, en velen met hen, denken aan het pittoreske hart van Parijs: het eiland in de Seine, waar ook de beroemde kathedraal Notre - dame staat. De verdere afbouw van het booreiland is na de tewaterlating met kracht ter hand genomen. Zaterdagmorgen, 25 september, werd reeds de tweede bok, de constructie die de verbinding vormt tussen poot en ponton, geplaatst. Pas wanneer de poten, de boortoren en de kraan geplaatst zijn, zal men zich een goede indruk kunnen vormen van de geweldige afmetingen van dit boorplatform. 76

Het Zeskant | 1965 | | pagina 4