Gymnas Londen "Zo, we zullen hem weer eens een beetje gym nastiek laten doen," was een van de opmerking en, die we bij Verschure hoorden tijdens de be proevingen van de London Leviathan (CO 1120). Deze 60 tons drijvende kraan, bestemd voor de haven van Londen, kan inderdaad capriolen uit halen, waarvoor een bekwaam gymnast (van zijn gewicht natuurlijk) zich niet zou schamen. Het kraangedeelte, dat 50 m boven de water spiegel uittorent, maakt een rondje in de wel zeer korte tijd van 37 seconden. Het ponton van 55 x 18 m kan, ook weer in zeer korte tijd, alle denkbare bewegingen maken: schuin vooruit, schuin achteruit, zijwaarts en zelfs om het eigen middelpunt. Deze manoeuvreerbaarheid dankt de London Leviathan aan de Voith-Schneider propellers, die voor en achter zijn ingebouwd. Deze propellers vervullen zowel de funktie van schroeven als die van roeren. Men kan er een stuwkracht in elke gewenste richting mee op brengen. Voor ongunstig weer gaat de London Leviathan niet uit de weg. Er wordt gewerkt tot bij windkracht 7 en dat niet alleen in de havens, maar ook op de rumoerige rivier de Thames. Sleepboten komen er nooit aan te pas. In de machinekamer vinden we zes 8 cilinder snello pende Rolls Royce opgeladen 4-takt dieselmo toren. Zij drijven de generatoren aan waarvan één de stroom levert voor de kraaninstallatie, de andere voor de voortstuwing. De haven van Londen heeft nu twee van deze bijzondere drijvende kranen, waarmee men let terlijk alle kanten op kan. Enkele jaren geleden bouwden onze collega's bij Werf Gusto de Lon don Samson, waarvan de London Leviathan een zusterschip is. 77

Het Zeskant | 1965 | | pagina 9