Eind oktober Een stralende zon uit een onbewolkte lucht, een nevelige kim. Een zandlandschap, waar de stilte verstoord wordt door het grommen van bull dozers en tractoren. Dat was de dag, waarop we rondzworven door een gebied waar het land door de nijvere mens totaal veranderd wordt: het eiland Rozenburg. In het Brielse Gat een ontelbare hoeveelheid vogels, ganzen, eenden, plevieren, kluten en nog vele andere, die op de doortrek neergestreken zijn op de modderige vlakte waar het voor hen nog rustig toeven en proeven is. Hoe lang nog? Reeds zijn immers de waterbou wers en baggeraars begonnen met de werkzaam heden, die ten doel hebben de Maasvlakte, d.w.z. de ondiepe kuststrook vóór het gewezen eiland Rozenburg te omdijken en droog te leg gen; daarbij zal ook het Brielse Gat worden af gesloten. Aanhoudende opdringerigheid Dit geweldige Maasvlakte-project is zowel het hoogtepunt als het einde van het opdringen van de Rotterdamse havengebieden zeewaarts. In 1878 kwam de Binnenhaven als eerste ha ven op de nog volkomen landelijke linkermaas oever gereed. In 1970 zullen dan volgens de planning de ha vens op de Maasvlakte voltooid zijn. In deze 92 jaar zijn de haven- en industrie gebieden met ruim één meter per dag naar zee toegegroeid. Aan die Binnenhaven die één kilo meter lang werd, is vier jaar gewerkt. Aan de Maasvlakte-havens, met een lengte van ruim twintig kilometer, véél breder en véél dieper, zal ongeveer vijf jaar worden gewerkt. Uit deze simpele vergelijkingen blijkt wel, dat met de moderne werktuigen, met name de zui gers en baggermolens, prestaties kunnen worden geleverd, die niet eens zo lang geleden nog niet mogelijk waren. Verlies en Winst In deze expansie zijn vele land- en tuinbouw- gronden verloren gegaan. Daartegenover staan echter grote financiële baten voor de Nationale Economie. Als laatste verlies het schitterende Natuurreservaat de Beer. Dat dichtbegroeide duingebied was wijd en zijd beroemd vanwege zijn grote vogelrijkdom en vele zeldzame plan ten. Gezien de grote waarde van de nieuwe ha vens en terreinen voor de Nederlandse Staats huishouding was het opofferen van dit unieke gebied helaas niet te vermijden. Industrie-ontwikkeling De ontwikkeling van onze na-oorlogse industrie eiste nu eenmaal het ter beschikking stellen van aan diep vaarwater gelegen terreinen. Daar voor is het Botlekgebied in enkele jaren tijds omgevormd van een vredig landbouw-gebied tot goed gesitueerde industrieterreinen. Toen ech ter ten gevolge van de Suez-crisis (1956) de tankerreders besloten om grotere schepen te la ten bouwen, en de oliemaatschappijen raffina derijen in de gebruiksgebieden gingen vestigen, was het voor Rotterdam als grote wereldhaven een eerste eis om havens van voldoende diepte met daarnaast industrieterreinen aan te leggen. Nu echter 165.000 tons schepen zijn besteld, en zelfs wordt gesproken over nog grotere, is ook het probleem dat de diepgang van deze grote schepen oplevert, weer actueel geworden. Het is bovendien zo, dat de Noordzee tot on geveer zeven kilometer uit de kust te ondiep is voor deze schepen, die een diepgang van onge veer 16,5 meter hebben. Het Maasvlakte project HOEK i rfAASVl Asm OOSTVQOkNt; 85

Het Zeskant | 1965 | | pagina 13