Financieel gewin Uit de financiële resultaten van de bestaande Rotterdamse havengebieden heeft men becij ferd, dat het Rijk circa 450 miljoen gulden per jaar zal ontvangen aan belasting-gelden. Gezien het feit, dat de aanlegkosten op 340 miljoen gulden begroot zijn, waarvan de gemeente Rot terdam een derde gedeelte zal moeten betalen, Voor een veilige navigatie is een waterdiepte van 18 m minstens noodzakelijk. Daardoor is men gedwongen, indien Rotterdam ook de grootste schepen wil ontvangen om de toegang tot de Nieuwe Waterweg te verdiepen. Daardoor moeten nu de Noorder- en Zuider- pier met ongeveer drie kilometer worden ver lengd. De verlengde Zuiderdam vormt straks de noordelijke afsluiting van het Maasvlakte- gebied. Aan de Zuiderzijde wordt dit gebied begrensd door de, van de Zuiderdam afkomen de, dijk, die via de ondiepe Westplaat tot aan de afsluitdijk van de Brielse Maas loopt. Grote plannen en begin der werkzaamheden Verschillende werkzaamheden werden reeds uit gevoerd, doch voor Rotterdam was het bezoek van de Minister van Verkeer en Wateistaat J. G. Suurhof op 23 juli j.l. als het ware het officiële startsein. Volgens de toen getoonde plannen en tekeningen, zal het Brielse Gat, ge legen vóór de afsluitdam, het eerst worden af gesloten, Daartoe wordt een hulpdam aange legd om de getij stromingen te beperken waar door de zuigers in rustig water kunnen werken. Daarna wordt pas de definitieve dijk gebouwd. Voor het maken van deze dammen wordt het zand gebruikt (ongeveer zeven miljoen kubieke meter) dat gewonnen wordt uit het Beerkanaal. Aansluitend wordt ook een dam gelegd van de Westplaat tot aan de Brielse Dam. Op de Maasvlakte, welke tot vijf meter boven NAP wordt opgespoten, komt waarschijnlijk een ertsoverslag- en -veredelingsbedrijf voor een combinatie van Duitse belanghebbenden. Ook wordt steeds meer gesproken over hoogoven plannen. - Nu nog IJ muiden, straks Hoek van Holland? Sleepzuigers voor en op de Nieuwe Waterweg

Het Zeskant | 1965 | | pagina 14