Boekbespreking KRUSEMAN DETECTIVE OMNIBUS Bent u er - of nog niet? Verkiezing jeugdraad Samenstelling: Ab Visser Een misdaad verjaart een goede misdaad roman verjaart niet. Maar goede misdaad romans zijn zeldzaam. De detectiveliteratuur kent, evenals de „serieuze" literatuur, zijn klas sieken: verhalen die, ondanks het feit dat ze door tijdsfactoren enigszins gedateerd zijn, hun waarde en leesbaarheid behouden, doordat ze voldoen aan bepaalde eisen van psychologie en verteltrant. De detectiveroman beleeft thans een bloeitijd als nooit te voren, wat allerminst wil zeggen, dat de kwaliteit evenredig aan de kwantiteit is. Vele nieuwe cracks blijken eendagsvliegen te zijn met de leefduur van nauwelijks een enkel leesseizoen. Wanneer de lezer enig initiatief be zit zal hij zich tot de classics op het gebied van de detectiveroman wenden en tot zijn verheugde verbazing ontdekken dat er daaronder zijn die een zekere frisheid hebben behouden welke de nieuwste detectives niet zelden missen. Het is de bedoeling van deze omnibus de lezer te confronteren met een aantal detectieveromans uit het nabije verleden die, wat hun elementaire kwaliteiten betreft niet, of niet hinderlijk ver ouderd zijn. Er is een keuze gemaakt uit de productie van de „dertige jaren", de bloeitijd van wat men de „Gouden Eeuw" van de Angelsaksische detec tiveroman noemt. En er is gestreefd naar afwis seling, naar „Elk wat wils". Bent U er - of nog niet? Veronderstel eens dat u iemand zou moeten aannemen om uw functie te gaan vervullen. Zou u dan uit de verschillende candidaten aan u zelf de voorkeur geven? Of zou u uitzien naar iemand met meer initiatief en met een grotere kennis en ervaring? Is u voldoende op de hoogte gebleven van al hetgeen zich in en om uw werk afspeelt? Weet u voldoende in hoeverre u op anderen kunt terugvallen om uw werk gemakkelijker en doel treffender te maken? Hebt u in uw dagelijkse werk voldoende gebruik gemaakt van de kennis en ervaring die u hebt verworven? Hebt u over dacht wat u verder nog zou kunnen doen om deze kennis en ervaring te vergroten? Hebt u er gisteren, vorige week of in het afge lopen jaar nog dingen bijgeleerd, die voor uw werk van belang zijn? U weet natuurlijk waar de zwakke punten in uw werk liggen. Wat is het voor iemand die uw werk doet? Verricht hij zijn werk met een gepacht zelfver trouwen of heeft hij zich in een hoek laten drukken. Zou u die man vooruit willen helpen of zou u hem liever kwijt zien te raken, omdat hij de indruk maakt in staat te zijn de ambitie van alle jongeren de kop in te drukken? Elbert Hubbard heeft eens gesteld: „Houdt uw aandacht altijd gericht op de grote en belang rijke dingen, die u zou willen doen. In de loop der tijden zult u dan onbewust de kansen die zich voordoen aangrijpen en benutten. In het atoomtijdperk dat zich thans bezig is te ontwik kelen, zal lichamelijke ouderdom geen grenzen stellen aan ons kunnen, mits wij zorgen, open te staan voor nieuwe kennis en ontwikkeling en daarnaast gefascineerd zijn door de mogelijk heden in ons werk. Als er ook maar enige twij fel bestaat over onze bereidheid onszelf in dienst te nemen, dienen wij eerst te bezien wat er noodzakelijk aan onze levenshouding, kennis en geestdrift dient te worden verbeterd. („Personeelsbeleid" NIVE.) Op 29 oktober j.l. zijn de verkiezingen voor de nieuwe Jeugdraad gehouden. Deze Jeugdraad, waarin 2 leerlingen van de af deling Machinebouw, 3 leerlingen van de af deling Scheepsbouw en 1 vertegenwoordiger van de leiding zitting hebben, is thans als volgt samengesteld: Afdeling Machinebouw: R. Munnik A. Lissenberg Afdeling Scheepsbouw J. van Diggelen L. Bos B. Haak Leiding H. Sterkenburg

Het Zeskant | 1965 | | pagina 12