Op karwei naar Qatar In Het Zeskant van augustus schreven we reeds over de tocht van een aantal Gusto-mensen naar het sheikdom Qatar voor een „werkbezoek" aan het indertijd door Werf Gusto gebouwde boor eiland Seashell. Hier volgt het verhaal van de veiligheidsinspec teur J. Olde Monnikhof, die deze belangrijke „op karwei" verrichte werkzaamheden bijwoon de. Alles is gelukkig goed verlopen zonder één en kel ernstig arbeidsongeval, hetgeen des te op vallender is wanneer men weet, dat alle veilig heidsmaatregelen, die hier zijn voorgeschreven en normaal worden nageleefd, daar door de bij zondere omstandigheden niet genomen konden worden. Onze mensen vertrokken heel vroeg in de och tend van 14 juli van hei tnsse Schiphol met een straalverkeersvliegtuig type DC 8. 's Avonds kwamen zij in Koeweit aan bij een temperatuur van 40 graden. Een gloeiende overgang! Inclusief de mensen van het Rotterdams Zand straal Bedrijf waren er spoedig daarna zeventig Hollanders op de Seashell bezig. In zes weken werden niet alleen de „donuts" (platvoeten) onder de draagpoten aangebracht, maar werd bovendien nog een ander booreiland, de Side winder, gerepareerd. En dat alles bij tempera turen van veertig tot vijf en veertig graden in de schaduw! De eerste veertien dagen lag het boorplatform ver uit de kust en werd de verbinding door een helicopter onderhouden. Later kwam de Seashell dichterbij en werden mensen en materiaal door gemotoriseerde arabische „dhows" overgevaren. Het dienstrooster was toen: drie dagen op het eiland en dan 36 uur aan de wal. De verlofgan gers werden gehuisvest in twee hotels en moesten dan zo'n 40 mijl door de woestijn worden ver voerd. In een gehuurde flat werd een hollandse club in gericht, waar de avonden werden doorgebracht. Daar kon ook een „pijpie" worden gedronken, hetgeen in Doha, de hoofdplaats van Qatar, van wege het alcoholverbod voor Mohammedanen, niet mogelijk is. Doha is een zeer woelige plaats met in totaal ongeveer 25000 inwoners en een 20.000 onge- registreerden, afkomstig uit de omringende lan den. De welvaart is geheel gebaseerd op de ge weldige ondergrondse olievoorraden. De talrijke grote en kleine sheiks leven er goed van. Type rend is het grote aantal auto's, vooral Pontiac, Rolls-Royce en Mercedes-600. Hoewel een rij bewijs verplicht is, raast het luid toeterende auto verkeer zonder veel discipline over wegen en straten. Er zijn vele scholen, maar van de oudere gene ratie kan vrijwel niemand lezen of schrijven. Politieke vorming wordt echter op iedere straat hoek door middel van televisieuitzendingen ge geven. In het geweldige moderne ziekenhuis worden de zieken gratis verpleegd. Zonder zich te houden aan vaste bezoekuren komen gehele families binnen, waarbij de patiënt dan na verloop van tijd op de grond ligt en het gehele bezoek op het bed zit te kwebbelen. De heer Strang, uitvoerder van de Montage-Afdeling, kan daarover mee praten toen hij in het ziekenhuis werd opgeno men. Hoewel het lukte om hem in een kamer met slechts één Qatarees te krijgen, werd ook daar de rust verstoord door het langdurige, uitgebrei de familiebezoek. „Dank zij de zeer goede geest, waardoor goed werd gewerkt, is het mogelijk gebleken om het karwei zo snel en zo goed te klaren aldus besloot onze veiligheidsinspecteur zijn relaas over deze tocht waarover allen nog lang zullen napraten.

Het Zeskant | 1965 | | pagina 17