Kotterbank met ponsband-besturing IÉ In Het Zeskant schreven wij reeds eerder dat in de machinefabriek van Werf Gusto een bijzon dere boormachine werd opgesteld. Bijzonder, omdat zij gecommandeerd wordt door een pons bandje, waarin volgens een bepaald patroon zeer vele gaatjes zijn geponst. In de band zijn de gaat jes zodanig aangebracht, dat daarin alle hande lingen zijn opgenomen, die het gereedschap moet uitvoeren. In een speciale besturingskast wordt het op een soort ponsmachine vervaardigde bandje door een aantal pennetjes afgetast. Komt een pennetje een gaatje tegen, dan betekent dit een opdracht in "machinetaal", die aan de boormachine wordt doorgegeven. Onlangs werd een andere machine, een kotter bank van het belgische fabrikaat Pégard, opge steld, die eveneens de opdrachten krijgt van een ponsbandje. Nu wordt het bandje niet afgetast door penne tjes, maar door een lichtstraal. Schiet de licht straal door een gaatje van deze, in dit geval ove rigens zwarte en ondoorzichtige, ponsband, dan reageert een foto-elektrische cel daarop en wordt de bedoelde opdracht elektrisch aan de machine doorgegeven. Het is ook mogelijk om deze machine geheel met de hand te bedienen met uitschakeling van alle automatiek, wat met de eerder genoemde boor machine niet mogelijk is. Het grote voordeel van zo'n machine zit vooral in de tijdwinst. Moet bijvoorbeeld in een groot werkstuk een aantal gaten worden geboord, dan moet met een normale bewerkingsmachine voor ieder gat de machine met boor zéér nauwkeurig op de juiste plaats afgesteld worden. Voor ieder te boren gat dus steeds weer dat tijd rovende afstellen. Dit wordt nu geheel door de machine overgenomen. Bij het begin dient slechts het werkstuk vastgezet te worden op de plaats en in de stand zoals deze van te voren werd bepaald bij het vervaardigen van de ponsband. Is het in stellen gedaan dan zal de machine, bestuurd door de ponsband, alle voorgeschreven bewer kingen uitvoeren. Ook bij deze bank is het zo, dat niet de bedplaat, waar het werkstuk op vastgezet is, heen en weer beweegt langs het bewerkende gereedschap, maar de kolom met de snijbeitel langs- en dwarsbewe- gingen maakt. De grote nauwkeurigheid en de zekerheid dat het te boren patroon in het ponsbandje bewaard blijft zou, door het nu niet meer nodig zijn van dure boormallen, de aankoop van een dergelijke machine al rechtvaardigen. Naast de grote verdiensten van de ponsband- besturing heeft deze machine een z.g. "numerieke aflezing". Dit is een soort vergrote nonius waar door op het bedieningspaneel de positie van het gereedschap in getallen af te lezen is. Dus geen getuur in vergrootglazen of dergelijke meer. Te vens kunnen tijdens de verspaning alle voedingen en toerentallen traploos opgevoerd of verkleind worden. Vooral dit laatste maakt het "manoeu vreren" met de bank zo bijzonder aantrekkelijk. "Dood simpel als je het eenmaal weet", zei kot- teraar Van Beusekom, die als het ware spelen derwijs het bedieningspaneel behandelt. Het is bepaald niet zo, dat de kotterbank bestuurd door de ponsband het werk geheel al leen doet. De man, die ermee werkt moet vol komen op de hoogte zijn met alle mogelijkheden van de bank. 11

Het Zeskant | 1966 | | pagina 19