f „ZWARTE ZEE" nam „ILE DE FRANCE" op sleeptouw naar West-Afrika - "Nog even zwaaien, astublieft". "Doet U het nóg eens een keer". Dit waren de opmerkingen, die mevrouw Van der Broecke te horen kreeg van filmers en foto grafen, toen ze, net even buiten de pieren van Hoek van Holland, voor het laatst naar haar man zwaaide, die als journalist aan boord van de Zwarte Zee de sleepreis met het booreiland lie de France gaat verslaan voor een Rotterdam se krant. Als enige vrouw had zij, met tientallen mannen, als gast van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst en I.H.C. Holland aan boord van een Spidoboot het booreiland uitgeleide ge daan. Voor dit vertrek bestond grote belangstel ling, ook van de kant van de pers. Behalve jour nalisten en fotografen waren cameramensen van de Nederlandse, Duitse en Engelse televisie en het Nederlandse bioscoopjournaal present. We mogen gerust zeggen dat de ogen van de wereld al lange tijd op het opvallende bouwwerk aan de kade van de I.H.C. Werf Gusto waren gericht. Talloze binnen- en buitenlandse bezoe kers zijn op het vijfkantige booreiland rondge leid, struikelend over de snoeren en slangen, schuilend voor de vonkenregens van lassers. Vol ontzag hebben ze staan kijken bij het mechanis me "système Gusto" waarmee de vijf vakwerk- poten op en neer worden bewogen. Verbaasd stonden ze op het helicopterdek, dat als een reusachtige pannekoek opzij uit de constructie steekt. Misschien wat angstig zijn zij vele trapjes op- en afgeklommen om zich vervolgens ver dwaald te voelen in het technische hart van het booreiland, de ene machinehal na de andere. Rond de jaarwisseling was de lie de France klaar voor de reis. Op het middendek lagen secties van de poten vastgelast, want pas op de plaats van bestemming zullen deze poten de volledige lengte van 90 meter krijgen. Uiteraard zal dit laswerk door onze eigen men sen worden uitgevoerd. Ook de top van de boor toren wordt aan dek meegenomen. Het helicop terdek blijft gedurende de lange reis "opgevou wen". Allemaal voor het transport van zo'n ge vaarte noodzakelijke voorzieningen. Tijdens de voorbereidingen voor het vertrek in de vroege ochtend hield de Zwarte Zee zich met zijn 9000 pk bescheiden op de achtergrond. PSï&mF-ji'm f,U- Afjwr

Het Zeskant | 1966 | | pagina 4