Aan dek lag, als een reusachtige vuilgele slang, een nieuwe, dubbele tienduimstros te wachten. Vier riviersleepboten, de Azië, de Europa, de Schouwenbank en de Steenbank maakten aan het booreiland vast, dat voor het laatst langzaam nog een poot uit de Hollandse bodem trok. Eenmaal goed los van de kant werd ook de verbinding tussen de Zwarte Zee en de lie de France tot stand gebracht. De Gustowerkers aan boord van de 526, de Chi nees, hadden ongetwijfeld de beste plaatsen om het boeiende schouwspel in de Merwehaven te zien. Drie stoten op de fluit; de tocht van 4000 km kon beginnen. Geholpen door de genoemde sleepboten trok de Zwarte Zee het booreiland de Nieuwe Waterweg af. Met de stroom mee ging dat vrij snel. Een winterzonnetje zette de sleep in een prachtig licht zodat de camera's bleven klikken en zoemen. Telkens weer werd er tegen de ruit van de brug getikt en moest de kapitein van de persboot ho ren, "Och kapitein, kunt U niet even zo of zo varen?" Als het even kon werden alle wensen vervuld. Belangstelling voor dit bijzondere transport was er niet alleen van schip en wal, maar ook uit de lucht. Een sportvliegtuigje vloog keer op keer laag over de sleep heen en ook vanuit een heli copter werden lenzen op de lie de France gericht. Na het passeren van Maassluis kwam de vloed opzetten, zodat de vijf sleepboten er toen flink aan moesten trekken. Een loodsbootje haalde enkele genodigden en werfpersoneel van het booreiland af. Alleen twee Franse en twee Nederlandse run ners bleven aan boord. Het afscheid naderde. Buiten de pieren van Hoek van Holland droegen smiF de riviersleepboten het karwei over aan de Zwar te Zee, want deze, door I.H.C. Holland gebouw de zeesleepboot trekt in z'n eentje het door I.H.C. Holland ontworpen en gebouwde vijf- potige booreiland naar Senegal, waar het voor een Franse maatschappij boringen zal verrichten. Nog een laatste groet, nog een laatste zwaai van mevrouw Van der Broecke naar haar man. Goede reis en behouden vaart! In het brede kielzog van de lie de France hadden zich intussen honderden meeuwen verzameld. Geen wonder dat vele foto- en filmlenzen op nieuw "voor het laatst" op de sleep werden ge richt toen de boot met genodigden terugvoer naar Hoek van Holland! Begin februari hoopt Kapitein Arie Poot met de sleep op de plaats van bestemming te arrive ren. ïM:

Het Zeskant | 1966 | | pagina 5