MANNESMANN II toonde technisch kunnen MANNESMANNII «h Impressies van een proeftocht Trots de witte vlag met het LSZ-embleem in top (en asbakjes met het I.H.C. Holland em bleem aan de wand) maakte de duwboot Man- nesmann II onlangs een technische proeftocht. Voor de schrijver van deze regels was het de eerste maal dat hij een dergelijke proeftocht mee maakte. Mag hij daarom bij u aan boord komen met de volgende indrukken-van-een-nieuweling? Zo op het eerste gezicht lijkt een duwboot een tamelijk log, vierkant schip. Maar reeds bij het vertrek valt de grote wendbaarheid op. Vooruit, achteruit, het gaat allemaal met gemak. Er is een gevarieerd gezelschap aan boord. Werf- directeuren, mensen van de rederij en veel man nen in overalls. Met "LSZ" op hun borstzakken, of "Stork-Jaffa". En technici, die rustig de kas ten van de uitgebreide radarapparatuur openma ken en zich buigen over het voor leken geheel onbegrijpelijke samenstel van draadjes en con- tactjes. Verschillende mensen, maar voor deze gebeurtenis toch ook één grote familie. In de scheepscantine schuift iedereen naast iedereen en drinkt koffie. Die smaakt best in de nevelige wintermorgen, die nog maar net is begonnen. Men blijft niet lang zitten. Het is tenslotte een proefvaart en geen gezellig uitje. Op alles moet worden gelet. Op de brug is het druk, vaak zelfs vol. Maar kapitein Muller zit onverstoorbaar op zijn hoge kruk. Hij "speelt" met de twee stuurma- chines en de dubbele telegraaf. En na een vlotte draai van het schip zegt hij tevreden "dat was op één motor". Op het programma staat: Varen op de Lek, het doen van stuur-, manoeuvreer- en ankerproeven. Wij draaien dus om en om, varen snel, dan weer langzaam. In de machinekamer met zijn brullen de motoren, waar alles er nog zo nieuw uit ziet, trekken de mensen gezichten van "dat loopt toch allemaal maar gesmeerd". Dan is het licht genoeg voor het maken van de statiefoto's. Een boot van Rijkswaterstaat is zo vriendelijk om de fotografen voor een tijdje over te nemen. Van verschillende kanten wordt de Mannesmann II onder schot genomen. Het is een in alle opzichten prachtig schip. Wie bijvoor beeld de hutten van de bemanning ziet, zou zich zó voor een Rijnreis laten aanmonsteren. Na de ankerproeven leggen wij aan en maken vast met de kop tegen de wal. Op het programma staat: Duwen tegen de wal met vol vermogen. Dat is wél te horen. De twee motoren gooien al hun 1800 pk in de strijd. Wild wervelt het water achteruit. De boot van Rijkswaterstaat waarschuwt met vlaggen en zwaailicht het verkeer op de Lek: hier laat een krachtpatser te water zien wat hij kan. De luiken van de machinekamer worden openge zet. Men ademt de warm zoete lucht van olie. Overal dreunt het. Vol vermogen, twee uur lang. Terwijl de motoren liters brandstof verslinden, slurpen de mannen aan boort hete snert. Het is lunchtijd. Na afloop van de proefvaart toonde iedereen zich best tevreden over het schip. Met de eerder afgeleverde schepen de Olivier van Noort, de Jacob van Heemskerck en de Man nesmann I zal de Mannesmann II binnenkort be ginnen met het werk op de Rijn in de nieuwe tak van binnenvaart, die duwvaart heet.

Het Zeskant | 1966 | | pagina 6