aanrecht en een kooktoestel, dat niet met de slingeringen van het schip meebeweegt. De af timmering en inrichting vindt eveneens geheel op de werf plaats. Aan dek wordt met teak, in wendig met mahonie afgetimmerd. Een 25-pk dieselmotor zorgt voor de voortstu wing in noodgevallen of bij windstilte, wat door iedere volbloed zeiler trouwens als een nood situatie wordt gevoeld. Het 26-voets zeiljacht (S26), ontworpen door de Amerikaanse ontwerper William H. Tripp Jr., is vorig jaar wat betreft inrichting en kiel gewijzigd. Daarom wordt achter het typenum mer S26 de aanduiding Mark II gevoegd. Van de oude serie werden er in totaal 177 afgele verd. Van dit bijzonder mooie schip kunnen we de volgende punten noemen: er zijn vier slaap plaatsen, het vooronder is gescheiden van de kajuitruimte; voorts zijn er een WC, een aan recht met gootsteen en een drinkwatertank. Het kleinste jacht (S22) werd ook ontworpen door Sparkman Stephens. Dit jacht werd tot nu toe geheel door de werf Van der Giessen- De Noord vervaardigd en wel in twee uitvoe ringen: één met een grote kajuitruimte met vier slaapplaatsen en één als dagzeilboot (S22-D) met twee slaapplaatsen. In het komende seizoen wordt dit tweede type door Werf Gusto speciaal voor de Amerikaanse markt gebouwd. En de Polyboat Bij de N.V. Polyboat, die gevestigd is op het terrein van de Oranjewerf van Verschure te Amsterdam, worden van verschillende zeiljach ten alleen de rompen gebouwd. De aftimmering en uitrusting worden verricht door het bedrijf waarvoor ze geproduceerd worden. Dit zijn nl. jachten van het type „Trintella" voor de firma Wever te 's-Hertogenbosch, de „Breeon" voor Gebr. Maas te Breskens en het type „Clipper" voor een Duits bedrijf. Bij ons bezoek aan Polyboat waren verschil lende rompen in aanbouw. Wat een verschil met de ouderwetse „jachtwerf", waar men nog de sfeer kan proeven van de vroegere „werften" waar de houten zeilschepen werden gebouwd. Een sfeer, die bepaald wordt door de geuren van hout en pek en het geklop van klink en breeuwhamers. In zo'n modern kunstharsboten- bedrijf alleen de vreemde, enigszins weeïge lucht van het constructiemateriaal. Hierbij geen klin ken of breeuwen, alleen nu en dan uitheemse klanken, wanneer een Spaanse werknemer zijn vreugde, of misschien wel zijn heimwee naar zijn land en verwanten, uit in een kort gezang. Achter in de bouwloods is het pronkjuweel van Polyboat, een grote motorkruiser in aanbouw. Dit is een luxe boot van 9,05 meter lang en 3,14 meter breed. Het type „Polyflash" is uit gerust met twee 75 pk Peugeotdiesels, de „Poly- star" met één. Deze prachtige boot werd ont worpen door de Franse architect André Mauric. Het is een schip dat tot in de puntjes is afge werkt en ook wat de prijs betreft niet alleen bedoeld is om mee te gaan vissen. Tonen en verkopen Behalve op de grote watersporttentoonstellingen in Londen. Parijs en Hamburg zullen twee bedrij ven ook op de komende Hiswa-tentoonstelling in het Amsterdamse RAI-gebouw present zijn. Vaak wordt gedacht dat dergelijke tentoonstel lingen slechts bestaan uit het voeren van gezellige praatjes en dan maar vlot verkopen. De werke lijkheid is anders, hard werken en veel en des kundig onderhandelen. De opdrachten komen dikwijls pas jaren later. 18

Het Zeskant | 1966 | | pagina 10