Vreedzame tweekamp tussen „Brit" en „Chinees" Den Helder17 maart 1966. "Een prachtig schip", vindt de Marineman, die op weg naar zijn werk, even op de kade blijft staan en bewonderende blikken werpt op de "Brit" van dit verhaal, de voor een Engelse op drachtgever gebouwde sleephopperzuiger Tees Bay. De "Chinees", de sleephopperzuiger CO 526, kan hij niet zien. Die ligt op de rede te wachten tot de genodigden en technici zich heb ben ingescheept. Beide schepen gaan vandaag op de Waddenzee hun prestaties tonen, én aan de vertegenwoor digers van de opdrachtgevers én aan onzen eigen mensen. Het wordt een vreedzame tweekamp. Zonder overwinnaar. Of beter: met twee win naars. Elk schip toont zich een meester. Bouw uitbesteed Over de CO 536, de Tees Bay, hebben wij u in dit blad nog niets verteld. De bouw van deze spoedorder werd indertijd uitbesteed aan A. Vuyk Zonen in Capelle a/d IJssel, omdat al onze hellingen waren bezet. Toch is het een l.H.C. schip. Het ontwerp en de tekeningen wer den door l.H.C. Holland gemaakt, en de speci fieke onderdelen zijn door onze bedrijven ge leverd. Het schip werd 7 december verleden jaar ge doopt en te water gelaten. Lengte, breedte en holte van deze hopperzuiger zijn resp. 88,00 m, 16,00 m en 7,30 meter. Achteraan, aan SB-zijde, bevindt zich de zuigbuis, die een diameter heeft van 900 mm. De hoppercapaciteit bedraagt 2800 m3. De twee schroeven worden elk door een Smit-Bolnes dieselmotor van 1360 pk (bij 300 omw/min) aangedreven. Een Smit-Bolnes motor van 1125 pk (bij 275 omw/min) drijft de bagger- pomp aan. Tot zover deze korte "persoonsbe schrijving" van de Tees Bay. Beproevingen Onder leiding van Kapitein Kooger heeft het schip al twee dagen van beproevingen achter de rug. Baggerproeven, snelheid varen, anker- en manoeuvreerproeven. De heer Bloemendaal van Verschure is heel tevreden over de resultaten. En hij blijft het, want terwijl hij vanaf de brug kijkt hoe de hopper zich vult, zegt hij: "Er zit goed zand in"! Dit is ook een compliment voor de loods, die het schip zo leidt, dat op de gewenste diepten een goed mengsel kan worden gezogen. Ook deze baggerproef verloopt voorspoedig. Nu kan het laatste programmapunt, de duurproeven, begin nen. Voor uw verslaggever is dit het moment om over te stappen op de "Chinees", die ergens ver der op de nevelige Wadden-zee aan het werk is. Het driftig ploffende bootje Disponibel brengt hem naar de CO 526. Over dit schip hebt U wel al in Het Zeskant kunnen lezen. Voor degenen die graag vergelijkingen maken nog dit: de "Chi nees" is groter dan de "Brit" en heeft de vol gende 'vitale' afmetingen: lengte ruim 100 m, breedte 18,00 m, holte 8,60 m. hopperinhoud vervolg pag. 36 35

Het Zeskant | 1966 | | pagina 11