Naar de Brabantse Westhoek Een nevel, die alle kleuren verdoezelt en alles grauw en kleurloos maakt, hangt over de Bra bantse Westhoek. Het is februari. De akkers zijn "besteld"; omgeploegd in een regelmatig patroon ligt het land te wachten op het komende voorjaar. De boeren zijn bezig met het winterwerk rond de boerderij, zoals het hakken en snoeien in de boomgaard, het kantrechten van de sloten en het repareren van hekken, schuren en hokken. Op zo'n winterse dag kan het ver van de drukke verkeerswegen en het stadse gewoel heerlijk rus tig zijn. Hier en daar enkele schapen of een eenzame pony, die in de winterse kou hun maal nog bui ten vinden. Een plotseling laag over de weg vliegende fa zanthaan verleent een bijzondere bekoring aan dit boeiende landschap. Wijde akkers, bosjes, be- boomde dijken en fraaie oude boerderijen en be huizingen. Door deze mooie streek voert de weg naar de Volkeraksluizen. Over Klundert gaan we naar Zwingelspaan, waar op het bord bij de gemeentegrens te lezen is, dat liet behoort tot de Gemeente Fijnaart en Heijnin- gen. Het volgende gehucht, Oude Molen, wordt aangegeven met; "Gemeente Fijnaart/Heijnin- gen Gemeente Willemstad! Vlak voor het oude vestingstadje Willemstad, in 1583 op last van de Stadhouder aangelegd, gaat een weg naar geweldige waterbouwkundige werken van onze tijd. De bouw van genoemde sluizen is reeds ver ge vorderd. De twee sluizen, 350 meter lang en 24 meter breed, zijn zo goed als klaar. De omrin gende dijk van de bouwput is al doorgebaggerd en thans wordt gewerkt in een nieuwe bouwput naast de twee sluizen, waar, indien het scheep vaartverkeer dat noodzakelijk maakt, later een derde sluis gebouwd zal worden. Voorlopig worden er de betonnen caissons ver vaardigd, die de ruggegraat zullen vormen van de dijk tussen de sluizen en het Hellegatsplein. Het viaduct, dat de sluizen overbrugt, is vrijwel voltooid. Vrijdag 4 en zaterdag 5 februari zijn de laatste vier sluisdeuren ingehangen en twee reservedeu ren op de wal gelegd. Werf Gusto te Slikkerveer heeft alle 26 deuren voor de Volkeraksluizen gebouwd. De heer J. M. van der Es, Chef van de Afdeling Montage, gaf daarbij een overzicht van de pro blemen bij de bouw en het plaatsen van de deu ren. In het kort komt het op het volgende neer; "Aan de sluitzijde van de deuren zitten de "voor harren", dat wil zeggen de hardhouten pakking- randen. Deze zijn van azobé-hout en hebben een doorsnede van ongeveer 30 bij 40 cm. Azobé is een harde Afrikaanse houtsoort, die goed be stand is tegen lang verblijf in het water. In de sluisvloer is een drempel van 60 cm hoog, waartegen de deuren nauwkeurig sluiten. In het beton is een bronzen strip gemonteerd en tegen de deur een eikehouten aanslagbalk. Sluiten de deuren aan de onderdrempel goed af, dan kunnen de voorharren nog openstaan; slui ten de voorharren goed af, dan is het mogelijk, vervolg pag. 40 jt<azï A( „.-gel»!—— '66- Ju 39

Het Zeskant | 1966 | | pagina 15