Vervolg Brabantse Westhoek dat de deuren onderaan tegen de drempel nog iets openstaan. Bovendien zullen de deuren bij iedere zes graden stijging van de temperatuur één mm langer worden." Tijdens deze uiteenzetting is de 250 tons-drijven- de bok Simson in zicht gekomen en de montage- ploeg gaat naar zijn post om het karwei, het in- hangen van de sluisdeuren, te "fiksen". Toch wordt het nog twee uur voordat de bok in de sluis ligt en de eerste deur in zijn takels kan nemen. Dan begint het plaatsen van de deuren in de op- hangpunten waarbij veel geduld, inzicht en er varing nodig zijn. Met vele opmerkingen en een gebarentaal, die voor slechts vakmensen begrijpelijk is, worden de aanwijzingen aan Willem, de bokkeschipper, gegeven. Het gaat zo van... "Opluen, mannetje bij om in te korten" ..."Nou haalt 'm maar op" "Aanhalen Willem, niet vieren' ..."Cor aanha len" ..."Nee nog's proberen" ..."Vieren maar Willem..." ..."Nog's proberen, de blauwe (ta kel) iets laten zakken"... Dan ineens is de juiste stand gevonden en staat de deur op haar plaats. Het is inmiddels al vier uur geworden. Het gehele karwei was zaterdagmiddag om drie uur gereed, zodat de mensen van de Montage- Afdeling met voldoenning naar huis konden gaan. Strijd tegen het water De Volkeraksluizen vormen een belangrijk on derdeel van het Deltaplan en voor het scheep vaartverkeer van en naar Antwerpen. Ziet men de geweldige waterbouwkundige wer ken, die worden aangelegd, dan is men ervan overtuigd, dat menselijkerwijs gesproken, opge zweepte watermassa's nooit meer de kans zullen hebben om een catastrofe als in 1953 aan te richten. Ook hier in de Brabantse Westhoek, weet men mee te praten over de eeuwenlange strijd tegen het water. Zo ging het dorp Clundert in 1421 tijdens de St. Elisabethsvloed geheel ten onder. Hierbij dient wel vermeld te worden, dat het een jaar voordien grotendeels was afgebrand. Vóór die tijd was het een bloeiende handelsplaats, waar veel zout werd verhandeld. Het zout werd ge wonnen uit as, dat overbleef na verbranding van ter plaatse gewonnen veen. Door de geweldige overstroming van 1421 ont stond ook het Hollands Diep en het Volkerak, toen Wijve Keen en Butterfliet genoemd. Pas omstreeks 1550 werd na voltooiing van en kele inpolderingen, het plaatsje Klundert weer gesticht. Zo'n 500 jaar geleden was de zee in het Hol landse en Zeeuwse eilandengebied nog opper machtig. In een voortdurende strijd met de elementen werd met taaie volharding polder na polder ge wonnen door het bedijken van droogvallende en aangeslibde gedeelten. Het is voor mensen van deze tijd, die zaken als bulldozers, kranen, caissons, beton en staal, zui gers en onderlossers als iets vanzelfsprekend aanvaarden, onbegrijpelijk dat hele stukken land vroeger vrijwel alleen met "ellebogenstoom" werden ingepolderd. 40

Het Zeskant | 1966 | | pagina 16