Vlaggeschip voor de H.A.M. te water gelaten U kent allemaal de uitdrukking: een nieuwe len te, een nieuw geluid. Het houdt iets feestelijks in. Zo is het ook op 21 maart in Kinderdijk. Feest voor de H.A.M. Feest voor L. Smit Zoon. Op de helling ligt, klaar voor de tewater lating, de sleephopperzuiger die HAM-307 zou hebben geheten. Toch prijkt niet déze naam op de voorsteven, maar de naam "P. C. S. van Hat- tem". Betekent dit het breken met een traditie? Inderdaad! Deze grote hopperzuiger, het vlagge schip van de H.A.M.zal de wereldzeeën beva ren onder de naam van hem, die steeds alle mooie namen voor haar schepen verwierp en de aanduiding HAM plus een nummer invoerde: de thans tachtigjarige ir. P. C. S. van Hattem. De huidige direktie van de Hollandsche Aan neming Maatschappij wil met de naamgeving de oud-direkteur eren, die zo veel voor het bedrijf heeft gedaan. Bovendien heeft hij een belangrijk aandeel gehad in het ontwerp en de bouw van het schip, dat vandaag te water zal gaan. Grote belangstelling In de late middag stroomt het terrein van de werf vol belangstellenden. Met de Spidoboot Pieter Caland komen de genodigden aan, die zich in Rotterdam hebben verzameld. Naar de tribune lopend, kunnen zij zich al een beeld vormen van het grote schip, waarvan de romp zich hoog boven hen verheft. Vrouwen en kinderen van personeelsleden ko men ook een kijkje nemen. Iedereen zoekt zich een goed plaatsje, de nieuwsgierige jongens na tuurlijk vóóraan. Op de tribune neemt de doopvrouwe, mevrouw M. A. Beyen-Lubinka, alvast de champagnefles ter hand. Onder veel hilariteit oefent zij zich in enkele gooi- en smijthoudingen. Zónder dat de fles overigens voortijdig uit haar hand glipt! Het scheepvaartverkeer op de Noord wordt stil gelegd. Het grote ogenblik is aangebroken. Met een forse zwaai werpt de doopvrouwe de fles tegen de boeg kapot. Dat er écht champagne in zat, is op de tribune duidelijk te ruiken. Forse zwaaien zijn ook te zien onderaan bij de scheepsromp, waar de mannen van LSZ de stop pings wegslaan. De klappen dreunen door de hele romp. Bevrijd van de banden, die het vele maanden op de helling hebben vastgehouden, glijdt het schip vervolgens langzaam en statig te water. De klanken van boot- en fabrieksfluiten en hoerageroep verwaaien over het werfterrein. Op de Noord zwenkt de" P. S. C. van Hattem" keu rig op tijd in de stroombaan. Sleepboten vangen hem op en leiden hem naar de afbouwkade. De helling ligt er weer kaal bij. Enkele mannen rui men wat balken op. Het is voorbij. De toeschouwers zijn weg; de genodigden heb ben zich ingescheept op de Spidoboot, de LSZ'ers en hun familieleden zijn naar huis ge gaan. Dat de meesten nu spoedig weggaan, komt omdat de temperatuur niet direct in overeen stemming is met wat de kalender zegt: vandaag begint de lente. V erzevenvoudigd Aan boord van de Pieter Caland is ir. Den Har- tog de eerste die het woord neemt. Hij heet alle aanwezigen hartelijk welkom en spreekt zijn dank uit voor de opdracht, de zoveelste in een 31

Het Zeskant | 1966 | | pagina 3