„RIO PARANA" werd in Amsterdamse haven beproefd M19H ill lösii m Terwijl westelijk de laatste hand werd gelegd aan de Coentunnel en oostelijk de werkzaam heden aan de IJ-tunnel in volle gang waren, werd begin juni bij de N.D.S.M. het hefponton beproefd, waarmee in Argentinië volgens een geheel nieuwe methode een autotunnel onder een rivier zal worden gebouwd. Het bleek niet goed mogelijk om de proefne mingen bij "eigen huis" te houden en daarom genoot de door Verschure en Gusto gebouwde R/o Parana de gastvrijheid van de N.D.S.M., waar hij als vreemde eend in de bijt de aandacht trok. Oók de belangstelling van journalisten en tele visiemensen, die wat moeizaam de brede, maar steile, ruwhouten ladder beklommen om op het ponton een kijkje te nemen. De "officiële ontvangst" was in een geïmprovi seerde, slechts door looplampen verlichte ruim te onderdeks, waar de koffie warm was en de broodjes vers waren. Toen de generatoren waren stilgezet, kon ir. J. M. Donkers zich tenminste enigszins ver staanbaar maken, want "het lied van de arbeid" aan dek werd zo nu en dan in de kale "kantine ruimte" ondragelijk versterkt! Tussen al het lawaai door kregen de journa listen vele bijzonderheden over de installatie te horen. Ook ir. R. Smulders verstrekte inlichtingen en een vertegenwoordiger van het Duitse con cern, dat een groot aandeel heeft in de Argen tijnse tunnelbouw, vertelde, dat het hele tunnel project 110 miljoen gulden zal kosten. Een jaar bouwtijd Voor de bouw van het hefponton kreeg I.H.C. Holland verleden jaar de opdracht omdat wij de laagste inschrijver waren èn omdat men zo'n groot vertrouwen heeft in het door Gusto ontwikkelde hefsysteem voor de poten. In de kranten werd het bijzondere I.H.C. produkt uitvoerig beschreven en ook op de televisie zag U beelden van dit unieke hefeiland. Geen wonder, want het is voor de eerste maal, dat een hefeiland zal worden gebruikt bij de aanleg van een tunnel. Een wereldprimeur dus! Deze autotunnel, met een lengte van ongeveer 21/2 km, zal, op 30 meter onder het wateroppervlak van de R/o Paranaeen belangrijke verbinding vormen tussen de Argentijnse steden Parana en Santa Fé. De reden, die de "Comisión Interpro- vincial del Tunel Subfluvial Parana-Santa Fé" deed besluiten tot de unieke bouw methode is, dat in de rivier sterke stromingen voorkomen, die het neerlaten van de geprefabriceerde tunnelsegmenten ten zeerste bemoeilijken. Bovendien moet re kening worden gehouden met een getijverschil van één meter. Gevangen tussen vier poten van het hefeiland en in toom gehouden door een stelsel van tien lieren zullen de 65 meter lange tunnelstukken in het woelige water worden neergelaten en zodanig in langs- en dwarsrichting verhaald, dat een nauw keurige bevestiging met het eerder geplaatste tunneldeel mogelijk is. De afmetingen van het ponton bedragen 38.60x30x3 meter. Het hefeiland, dat een diepgang heeft van 1.30 meter, heeft vier poten, die elk ongeveer 64 meter lang zijn en waarmee het pontondek tot 19 meter boven het wateroppervlak kan worden opgevijzeld. Met het oog op de stabiliteit zullen voor het transport van de werf naar Argentinië acht paaldelen van ongeveer 10 meter op het dek worden gestuwd. Een stuk van ongeveer 44 meter blijft gedurende de overtocht in het ponton. vervolg pag. 64

Het Zeskant | 1966 | | pagina 3